عمومیکسب و کار برتر

سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی چگونه است؟

دکوراسیون اسکاندیناوی یک سبک مینیمالیستی است که با استفاده از ترکیب بافت‌ها و رنگ‌های ملایم، دکوراسیون مدرن و زیبا را جذاب و گرم کند؛ و بر خطوط تمیز، براق، مبلمان ساده، کاربردی، زیبا و دنج تأکید دارد. این سبک به دلیل پالت‌های رنگی مینیمالیستی، فضاهای دنج و مبلمان خیره‌کننده‌اش شناخته شده است.این سبک از طراحی داخلی با حداقل گرایی، عملکرد و سادگی مشخص می‌شود. گرچه طراحی اسکاندیناوی از دهه ۱۹۵۰ وجود داشته، ولی در عصر امروز هم یک روش محبوب در طراحی داخلی باقی مانده است.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی؛ آشنایی کامل با این سبک - شوروم گردی

این سبک به مکتب مدرنیسم تعلق دارد. طراحی اسکاندیناوی سبک جنبش طراحی است که با متمرکز شدن بر سادگی و کارکرد گرایی تمیز داده می‌شود. نام دیگر سبک دکوراسیون اسکاندیناوی اثر تقلید است؛ زیرا این سبک به گونه‌ای از مینیمالیست و شاخه‌های دیگری از دکوراسیون شکل گرفته.

اکثر کشورهای منطقه اسکاندیناوی آب و هوایی با دمای بسیار سرد دارند؛ بنابراین، استفاده از منسوجات گرم برای دکوراسیون منزل اسکاندیناوی رایج است. این منسوجات به صورت فرش ساخته شده که آن‌ها هم از پشم گوسفند یا دیگر مواد ساخته شده‌اند. گروه طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ویستا در زمینه طراحی و اجرای دکوراسیون اداری فعالیت می‌کند که علاوه بر ارائه خدمات طراحی و مشاوره بصورت رایگان سعی بر طراحی و تولید محصولات متناسب با فضاهای مذکور را دارد.

از مهم‌ترین خصوصیات طراحی داخلی اسکاندیناوی، دوری از بهم ریختگی آن است. پس بایستی از بهم ریختگی‌هایی که ضروری نیستند دوری کرد و فضای ذخیره‌سازی باید هوشمندانه سازماندهی شود. زمانی که صحبت از دکوراسیون اسکاندیناوی می‌شود باید فضا کمتر به هم ریخته و ازنظر چشمی آرام شود. مشخصه طراحی داخلی اسکاندیناوی کنتراست‌های بالای آن است.

تاریخچه طراحی اسکاندیناوی در طول زمان

در مورد جزئیات پیدایش این نوع از طراحی باید بدانید در سال ۱۹۱۴ یک طراح اهل دانمارک که مدیریت یک شرکت هنری و تزئیناتی را عهده‌دار بود مجله‌ای به نام (سبک‌های هنری واقعی) را راه انداخت. این نام‌گذاری و حرکت در مسیر به وجود آمده آغاز راهی جهت رسیدن به صنایع دستی دانمارک و همین‌طور به وجود آمدن سبک هنری جدید در صنعت دکوراسیون بود.

از ابتدای سال ۱۹۳۰ دیگ طراحان به این میدان وارد شدند و برای کامل شدن و ورود سبک‌های خودشان در این زمینه تلاش کردند. از لامپ و پارچه چاپی تا طراحی صندلی و مبلمان، همه‌ی آن‌ها اثر پذیرفته از طرحی سبکی است که هنوز نام اسکاندیناوی بر آن گذاشته نشده بود. بعد از آن بود که دوره طلایی دیزاین اسکاندیناوی آغاز به رشد کرد.

در سال ۱۹۵۴ نمایشگاهی با موضوع طراحی در اسکاندیناوی شکل گرفت که در حوزه مد و دکوراسیون مدرن فعالیت می‌کرد. هدف از آن شناساندن این سبک در قسمت مبلمان به مردم آمریکا بود ولی اصلا خود را به کالای مبل محدود نکرد و همه‌ مواردی که در دوره خود استفاده می‌شد به وارسی گذاشت؛ و هدف این نمایشگاه‌ها در دهه پنجاه میلادی آشنا کردن همه‌ مردم با این سبک بازاریابی در حوضه مربوطه بود.

نکاتی در مورد طراحی خانه به سبک اسکاندیناوی

یک طراح اسکاندیناوی از عناصر چوبی نه‌تنها در کف حتی در مبلمان و وسایل هم استفاده می‌شود. بنابراین، یک خانه‌ی اسکاندیناوی به‌طور معمول میز مبلمان چوبی و صندلی دارد. با این وجود، اخیرا در سبک تزئینات اسکاندیناوی استفاده ترکیبی از پوشش‌های فلزی و عناصر چوبی است؛ مثلا آویزهای برنجی و قلاب‌های جنس مس در سقف چوبی نصب شده‌اند تا براق کننده‌ی کل فضای آن باشند.

بیشتر خانه‌های اسکاندیناوی چیزی در حدود کمتر از ۷ ساعت در روز از نور آن لذت می‌برند. پس استفاده از نورپردازی در طراحی داخلی اسکاندیناوی نکته‌ای بسیار با اهمیت است. نور به عنوان منبعی برای زندگی تصور می‌شود و دکور اسکاندیناوی بایستی اشکال گوناگونی از نور را فراهم کند تا نور کافی در کل فضا مهیا باشد. نور پردازی همین‌طور سبب ایجاد روحیه در طراحی خانه می‌شود. چراغ های شمع و همین‌طور شمعدان‌ها قادر هستند فضای نشیمن اسکاندیناوی را دنج و رمانتیک کنند.

جایگذاری شومینه در خانه‌های اسکاندیناوی

خانه‌های اسکاندیناوی دارای شومینه در گوشه اتاق معروف هستند و مرکز آن دیوار نیست، پس ترکیب صندلی‌ها، بیشتر متناسب با آن طراحی می‌شوند. مبل‌ها به صورت کلی وسط اتاق جا گرفته‌اند و فضای راه رفتن را پشت خود می‌گذارند در حالی که صندلی‌های لهجه کوچک‌تر جایی در نزدیک شومینه قرار دارند.

در بین تمام دکوراسیون‌های دنیا تعدادی دکوراسیون به صورتی خاص مورد توجه قرار می‌گیرند و استفاده از آن‌ها رو به رشد و افزایش است. یکی از این دکوراسیون‌های رو به رشد دکوراسیون اسکاندیناوی می‌باشد. همانگونه که گفتیم، طراحی داخلی اسکاندیناوی به‌طور کامل در مورد سادگی است.

پس زمانی که حرف از دکوراسیون اتاق نشیمن اسکاندیناوی می‌شود، همیشه آن لوازم تزئینی را انتخاب کنید که دارای طرح‌های ساده هستند؛ و همین‌طور می‌توانید میز اتاق نشیمن را با گلدان‌های ظریف و سرامیکی تزئین کنید. برای اضافه کردن رنگ و بافت‌های ظریف به فضای داخلی اسکاندیناوی مبلمان خود را با بالشت هایی که چاپ‌های ساده دارند تزئین کنید.

مقایسه دکوراسیون مینیمال با سبک اسکاندیناوی

سادگی سبک اسکاندیناوی و دکوراسیون مینیمال

نخستین شباهت و اشتراکی که بین دو سبک اسکاندیناوی و مینیمال به چشم می‌خورد، سادگی پنهان در آن هاست. در هر دو سبک آرامش و سادگی دیده می‌شود زیرا که از هر گونه تجمل به دور‌ هستند و به همین سبب سادگی به یک خصوصیت آشکار در این دو سبک تبدیل شده‌است. در حقیقت در سبک مینیمال و اسکاندیناوی تنها وسایلی دیده می‌شود که استفاده از آن‌ها حتمی باشد و از تهیه لوازم اضافی جلوگیری می‌کند.

حضور نور در دکوراسیون اسکاندیناوی و مینیمال

خصوصیت دیگری که بین این دو سبک مشترک است، وجود نور زیاد می‌باشد. به بیان دیگر پنجره‌های بزرگ و قدی یکی از اصل‌های اجرایی دکوراسیون مینیمال و اسکاندیناوی است که باعث دل‌بازتر نشان دادن فضا و همین‌طور آرامش به محیط می‌شود.

وسیله‌های موردنیاز در سبک اسکاندیناوی و مینیمال

از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین این دو سبک دیده می‌شود، نوع موادی است که در هر یک از دکوراسیون‌ها به کار می‌رود. در دکوراسیون اسکاندیناوی از چوب و الیاف طبیعی استفاده می‌شود، ولی در دکوراسیون مینیمال فلزات و مواد پلاستیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

رنگ‌های مورداستفاده در دکوراسیون اسکاندیناوی و مینیمال

رنگ‌های مورداستفاده در دو سبک مینیمال و اسکاندیناوی یکی دیگر از تفاوت‌های آن‌هاست. در سبک اسکاندیناوی کنار رنگ سفید استفاده از بعضی رنگ‌های آرام مثل سبز، نوعی آبی، قهوه‌ای و صورتی می‌بینیم که فضا از سادگی زیادش خارج می‌شود، ولی در سبک مینیمال از رنگ‌های خنثی و ساده مثل مشکی، خاکستری و غیره استفاده می‌گردد.

۸ اصل سبک دکوراسیون اسکاندیناوی چیست؟

 1. زمین چوبی در سبک اسکاندیناوی

همه‌ی عنصرها در سبک اسکاندیناوی خلاصه هستند در آرامش و روشنایی. پس برای منتقل کردن این آرامش و روشنایی به فضای اتاق، از مصالح چوبی دارای رنگ روشن، مثل چوب درخت زبان‌گنجشک و بلوط استفاده می‌کنیم. استفاده از چوب در کف زمین جلوه و زیبایی ویژه‌ای را در این سبک تولید می‌کند.

 1. مبلمان ساده در سبک اسکاندیناوی

یکی دیگر از بزرگ‌ترین عنصرهای دکوراسیون داخلی در خانه، مبلمان است. برای اجرای این سبک از مبلمان نرم و مدرن بارنگی روشن استفاده می‌کنند.

 1. دکوری‌های ساده و مدرن در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی، دکوری‌ها بطور پراکنده چیدمان می‌شوند اما این چیدمان نظم خاصی دارد. در این سبک، از دکوری‌های گوناگون مدرن و ساده استفاده می‌شود، مانند قاب عکس‌های ساده و امروزی که به دیوار آویخته‌اند.

 1. سطوح عمودی و دیوارها هموار و صیقلی در سبک اسکاندیناوی

در این سبک، برای دکور بعضی دیوارها سطح‌های عمودی خانه، لمینت‌های بدون طرح و ساده بارنگ‌های کمرنگ و مات به‌کاربرده می‌شود.

 1. استفاده از نور طبیعی در سبک اسکاندیناوی

مهم‌ترین عنصرهای سبک اسکاندیناوی نور طبیعی است. افراد طراح از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌کنند تا فضای خانه پر از نور خورشید شود؛ و این عمل باعث جلوه‌ی بیشتر دکوراسیون و زیبا و بزرگ‌تر نشان دادن خانه می‌شود.

 1. رنگ‌های مات در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی پالت رنگی مشمول رنگ‌های کمرنگ و مات است. کاربرد این رنگ‌ها نه‌تنها فضای خانه را کسل و خسته نمی‌کنند، بلکه سبب می‌شوند فضا بزرگ‌تر، بی هرج‌ومرج و ساده باشد.

 1. خطوط مستقیم در سبک اسکاندیناوی

تمام عنصرهای اساسی در این سبک مثل مبلمان و دکوری‌ها، پنجره‌ها با خط‌هایی راست و صاف طراحی‌شده‌اند؛ و این خطوط سبب می‌شود دکوراسیون شکلی هماهنگ و یکپارچه داشته باشد.

 1. چیدمان کاربردی در سبک اسکاندیناوی

متمرکز شدن روی کارایی چیدمان و وسایل و دکوری‌های خانه از مفهوم‌های مهم دکوراسیون اسکاندیناوی است. این کاربردی بودن چیدمان وسیله‌های خانه سبب شده سبک اسکاندیناوی در میان مردم سبکی پرکاربرد و عالی باشد.

ملزومات دکوراسیون اسکاندیناویایی چیست؟

 • پالت رنگی: رنگ‌های طبیعی یادآور نور طبیعی که فضا را روشن می‌کنند و توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند.
 • مبلمان چوبی: برای آوردن فضای بیرون به درون خانه از لوازم چوبی استفاده می‌شود. چوب درختان بلوط، کاج، ساج و افرا هماهنگ با پالت رنگی و مناسب این سبک است.
 • خز مصنوعی: با استفاده از خز مصنوعی حس و حالی گرم و راحت در فضای اتاق به وجود می‌آید.
 • وسیله‌های مسی: شفافی و براقی مس در فضای طبیعی چشمگیر و خیره‌کننده است؛ و مس اصل پس از گذشت مدتی زنگ می‌زند و شکلی روستایی و کهنه به خود می‌گیرد.

چند نکته برای طراحی با دکوراسیون اسکاندیناوی

چند ایده‌ی اتاق‌خواب اسکاندیناوی

یک اتاق‌خواب الهام گرفته از طراحی اسکاندیناوی بایستی از جنبه‌های  آرام‌بخش و دنج این سبک در دکور خود استفاده‌ی کامل را ببرد. با استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش، طبیعی، اضافه کردن مبلمان مدرن و سبک و رعایت رویکرد مینیمالیستی، می‌توان فضای آرامی برای یک اتاق‌خواب به وجود آورد. جهت داشتن ظاهری بی‌دردسر و پیچیده، یک‌تخت با سکوی کم ارتفاع به همراه یک قاب تودوزی انتخاب شود.

ملافه‌ها سفید یا خاکستری باشد و لحاف با پرتاب خز دنج پوشانده شود. برای اضافه کردن کارهای هنری انتخاب یک قطعه تک‌رنگ مناسب است. نقاشی‌های جوهر، عکاسی سفید و سیاه و یا کارهای زغال چوب بروی کاغذ اصل‌های طراحی اسکاندیناوی را کامل می‌کنند.

چند ایده‌ی اتاق نشیمن اسکاندیناوی

اتاق‌های نشیمن با سبک اسکاندیناوی بایستی احساس تمیز و عملکردی داشته باشند. استعمال خط‌های مستقیم و کمترین مبلمان مدرن که با عنصرهای دنج مثل فرش‌های مخمل خواب‌دار و پتوها ست شده‌اند، به وجود آمدن فضای زندگی بدون شلوغی و درعین‌حال جذاب کمک می‌کند. به دنبال مبلمانی باشید که باریک باشد و فضای کمی اشغال کند ولی راحت باشد.  به نقل از پینترست برای به تصویر کشیدن عناصر طبیعی سبک، می‌توان یک فرش خز مصنوعی و یا پوست گاو اضافه کرد.

چند ایده‌ی اتاق ناهارخوری اسکاندیناوی

اتاق‌های ناهارخوری با این سبک باید مضمون سادگی و تمیزی را تقویت کنند. ایجاد فضایی که احساس پیچیدگی و باز بودن داشته و درعین‌حال راحت و برای شام مناسب باشد. استفاده از میز غذاخوری نقطه کانونی شروع است. یک جایگزین مدرن برای لوستر روشنایی آویز بوده و به‌طور کامل زیبایی اسکاندیناوی را تمام می‌کند. میز و مناطق اطراف خود را با گیاهان و گل‌های گلدان بالا قرار دهید.

چند ایده‌ی آشپزخانه اسکاندیناوی

آشپزخانه‌ی اسکاندیناوی منطقه‌ای راحت، شیک و کاربردی برای تهیه وعده‌های غذا است. برای تأکید بر زیبایی مینیمال و ناخوشایند، قفسه و میزهای آشپزخانه را باید از لوازم و وسیله‌های غیرضروری دور کرد. غیر از چند تزئین با سبک اسکاندیناوی مثل یک‌کاسه چوبی میوه یا حتی گلدان، آشپزخانه بایستی ازنظر تزئینات دور باشد. می‌توان عنصر چوب را به صندلی‌های بار و وسیله‌های آشپزخانه افزود.

 

 

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا