برنامه امام(ره) در دهه اول محرم چه بود؟

اینکه بزرگان دینی چگونه به تعظیم شعائر می‌پرداختند، چراغ راه ماست. امام خمینی شاگرد مکتب اهل بیت علیهم السلام است و شیوه ایشان ما را به سرمنزل رهنمون می‌شود.

به گزارش مجله خانواده، به نقل از جماران، آیت الله حسین مظاهری از اساتید اخلاق در خاطراتش به سال‌های اقامت امام خمینی (س) در نجف اشرف اشاره و از ارادت ایشان نسبت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام گفته و نحوه قرائت زیارت عاشورا به وسیله امام را اینگونه شرح داده است:

‌ ‌ در مدت پانزده سالی که امام در نجف اشرف بودند،‌‎ ‎‌هر شب سه ساعت از غروب گذشته در حرم مطهر‎ ‎‌حضرت علی ‌علیه السلام‌ حاضر می شدند و زیارت جامعه و‎ ‎‌امین الله را می‌خواندند. برنامه زیارت هر شب امام جز در‎ ‎‌موارد استثنایی که بیمار بودند یا حکومت نظامی برقرار‎ ‎‌بود، هرگز ترک نشد. 

از حاج آقا مصطفی خمینی نقل شده که: شبی هوا‎ ‎‌طوفانی بود و بیرون رفتن از خانه بسیار سخت بود. من به‌‎ ‎‌معظم له گفتم که امیرالمؤمنین دور و نزدیک ندارد،‌‎ ‎‌زیارت جامعه را که در حرم می خوانید، امشب در خانه‌‎ ‎‌بخوانید. امام فرمودند: «مصطفی! تقاضا دارم روح‌‎ ‎‌عوامانۀ ما را از ما نگیری».‌

‌ امام در بیشتر ایام زیارتی به کربلا مشرف می‌شدند و به‌‎ ‎‌زیارت امام حسین ‌علیه السلام‌ می رفتند. در دهۀ اول محرّم هر روز‎ ‎‌زیارت عاشورای معروفه را با صد مرتبه سلام و صد‎ ‎‌مرتبه لعن می خواندند. 

‌‎ ‎برشی از کتاب سبزتر از سبز؛ ص ۱۳؛ ناشر: کمیته فرهنگی ستاد یکصدمین سال میلاد امام خمینی(س)؛ زمستان ۱۳۷۸

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا