سلامت و تندرستی

موج هشتم کرونا در ایران آغاز شده

آفتاب‌‌نیوز :

پدرام پاک‌آیین در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به افزایش آمار کرونا در کشور اظهار کرد: روز گذشته ۱۰۳۶ ابتلای جدید به بیماری کرونا در کشور داشتیم و ۲۹ نفر از بیماران نیز جان باختند و ۴۸۸ بیمار بستری جدید داشتیم که افزایش ۱۴ درصدی را نسبت به یک ماه قبل در آمار بستری‌ها نشان می‌دهد.

وی افزود: در زمان حاضر ۶۲۷ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در کشور بستری هستند؛ این بیماران بیشتر دارای بیماری‌های زمینه‌ای قلبی ـ عروقی، ریوی و بیماری‌های حاد تنفسی بوده‌اند که بر اثر ابتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

کدام زیرسویه‌های اومیکرون در کشور شایع است؟

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در زمان حاضر زیرسویه‌های ویروس کرونا به‌نام‌های XBB و BQ۱ در کشور ما در حال گردش است که ویژگی آن‌ها این است که مرگ‌ومیر کمتری نسبت به سویه‌های دیگر مانند دلتا دارند، اما میزان سرایت آن‌ها بسیار بالاست.

در موج هشتم کرونا قرار داریم

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه “امروز در موج هشتم کرونا قرار داریم و لازم است مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا صورت بپذیرد”؛ اضافه کرد: امروز ۱۳ شهر قرمز، ۴۸ شهر نارنجی، ۱۹۴ شهر زرد و ۱۹۳ شهر آبی کرونایی در کشور داریم و افزایش شمار شهر‌های قرمز نشان می‌دهد که آمار کرونا افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: تا پیش از افزایش موارد مبتلا در اتحادیه اروپا، روند رو به نزول کرونا را در کشور داشتیم و در ۶ ماه از سال گذشته مرگ‌ومیر تک‌رقمی و صفر داشتیم که باعث شد به‌اذعان سازمان جهانی بهداشت، کشوری موفق در کنترل کرونا شناخته شویم، الآن نیز نسبت به سایر کشور‌های اروپایی و آمریکایی که برخی از آن‌ها بیش از ۲۰۰۰ بستری دارند؛ وضعیت مطلوبی از نظر کرونا داریم، اما باید بپذیریم که وارد موج هشتم کرونا شده‌ایم و از مردم می‌خواهیم برای مهار شدن موج هشتم کرونا، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

افراد بالای ۱۸ سال دوز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند

وی تأکید کرد: همه افراد بالای ۱۸ سال که ۶ ماه از آخرین نوبت تزریق واکسن کرونا به آن‌ها گذشته است حتماً به مراکز بهداشتی مراجعه و دوز جدید واکسن را تزریق کنند؛ ما در سال گذشته ۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کرده‌ایم و نه‌تن‌ها کمبودی در واکسن کرونا نداریم بلکه اقدام به صادرات واکسن‌ها به برخی کشور‌های آفریقایی نیز کرده‌ایم.  مردم در دید و بازدید‌های سال نو شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از دست دادن و روبوسی کردن خودداری کنند.

اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل کرونا در کشور

پاک‌آیین خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت پیش‌بینی افزایش آمار مسافرت‌ها پیش از آغاز ماه مبارک رمضان را انجام داده بود و در همین راستا برای تکمیل واکسیناسیون افراد، فراخوان صادر و خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت را فعال کرد. تشدید مراقبت‌های بهداشتی لازم در تمام مراکز درمانی و تشدید نظارت بر پایانه‌های مرزی نیز از دیگر اقدامات وزارت بهداشت بوده است به‌طوری که در ایام نوروز ۷۹ هزار نفر از افرادی را که به‌عنوان مسافر وارد کشور شده‌اند، در پایانه‌های مرزی مورد پایش قرار داده‌ایم و این اقدام در جهت کاهش آمار ابتلا به کرونا بوده است.

دکمه بازگشت به بالا