عوارض بعد از عمل لیزیک چشم

عوارض تهدید کننده بینایی مانند از دست دادن قابل توجه بینایی ناشی از جراحی لیزیک بسیار نادر است و بسیاری از عوارض جانبی و عوارض جراحی لیزر چشم را می توان با جراحی دیگری یا درمان طبی برطرف کرد. اگر ساکن اصفهان هستید برای جراحی پلک دراصفهان به  کلینیک سینایار اصفهان یا کلینیک صدف مراجعه کنید.

بهترین فصل برای عمل لیزیک چشم | سن مناسب برای عمل لیزیک چشم | شماره چشم برای عمل لیزیک
اولین قدم این است که تعیین کنید آیا شما برای هستید یا خیر. برای تعیین مناسب بودن شرایطتان برای جراحی لیزیک، چشم پزشک را انجام می دهد. چشم پزشک، شکل و ضخامت قرنیه شما، ،  اندازه چشم شما؛ رطوبت چشم (برای بررسی سندرم ) ؛ سلامت عمومی و سابقه پزشکی شما؛ و هر دارویی که مصرف می کنید را ارزیابی خواهد کرد.

حتی اگر کاندید مناسبی برای لیزیک و سایر جراحی های لیزری نیستید، نگران نباشید.  باز هم ممکن است بتوانید بینایی خود را با مانند عمل کاشت ،، یا اصلاح کنید.

همه افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی لیزیک چشم نیستند. در بعضی شرایط ریسک عوارض ناشی از لیزیک افزایش می یابد یا دقت نتایج عمل کم می شود. در بعضی شرایط پزشکان به شما پیشنهاد عمل نمی دهند. این شرایط عبارتند از:

عوارض جانبی لیزیک

عوارضی که باعث شوند، بسیار نادر است. اما بعضی عوارض جانبی عمل لیزیک، بخصوص و اختلالات موقت بینایی کمی شایعتر است. این عوارض معمولا پس از چند هفته یا چند ماه برطرف شده ودر افراد اندکی زمان طولانی تری باقی می مانند.

عوارض لیزیک عبارتند از:

ناراحتی موقتی و اختلالات بینایی 

ناراحتی در طی روزهای اول پس از جراحی لیزیک، مانند تحریک خفیف و حساسیت به نور، طبیعی و قابل انتظار است. بعضی افراد دچار عوارض گذرای پس از عمل لیزیک می شوند که به مرور زمان بهبود می یابد. این عوارض جانبی ممکن است شامل کدورت یا تاری دید، مشکلات دید شبانه و یا رانندگی در شب، احساس خارش در چشم و یا سایر ، دیدن هاله اطراف چراغ ها یا پخش نور، حساسیت به نور، درد و ناراحتی و یا لکه های خونی بر روی قسمت سفیدی چشم باشد. در اکثر قریب به اتفاق موارد، این مشکلات موقتی است و طی سه تا شش ماه کاملا از بین می رود. . در موارد نادری ممکن است این عوارض ماندگار باشد.

 خشکی چشم ها

عمل لیزیک باعث کاهش گذرای تولید اشک می شود. در طی شش ماه اول پس از لیزیک یا گاهی زمان بیشتر، در طی روند بهبودی ممکن است احساس خشکی چشم بکنید. خشکی چشم ها می تواند باعث کاهش کیفیت بینائیتان شود.

برای ، ممکن است چشم پزشکتان در دوره بعد از عمل استفاده از را توصیه کند. اگر دچار خشکی چشم شوید، ممکن است برای درمان آن لازم باشد چشمتان با پلاگ مجرای اشکی مسدود شود تا تولید شده در چشم باقی مانده و سطح چشم ها را مرطوب کند.

نور خیره کننده، هاله بینی و دوبینی

بعد از جراحی لیزیک مکن است در دید شب مشکلاتی داشته باشید. ممکن است شب ها احساس تابش خیره کننده نورها، دیدن هاله اطراف چراغ ها یا داشته باشید. این مشکلات معمولاً طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود.

حتی زمانیکه تحت شرایط استاندارد نتایج عمل خوب است، ممکن است بینایی در شرایط نوری کم، مثل غروب یا هوای مه آلود کمتر از قبل از عمل باشد.

اصلاح کمتر از میزان مورد نظر

اگر لیزر میزان بافت کمتر از حد لازم برای اصلاح شماره چشم بردارد، شماره چشم اصلاح کامل نمی شود. اصلاح کمتر از اندازه مورد نظر، بیشتر در افرادی نزدیک بین دیده می شود. ممکن است لازم باشد برای اصلاح باقیمانده شماره چشمتان طی یک سال آینده مجدداً اقدام کنید. در افراد با یا شدید یا بالا شانس درمان مجدد بالاتر است.

اصلاح بیش از میزان مورد نظر

همچنین ممکن است لیزر بافت بیشتر را بردارد. درمان اصلاح بیش از اندازه مشکل تر از درمان اصلاح کمتر از اندازه مورد نظر است.

آستیگماتیسم

به علت برداشت غیرمتوازن بافت از قرنیه به وجود می آید. ممکن است برای اصلاح آن نیاز به عمل مجدد، استفاده از عینک یا لنز تماسی باشد.

مشکلات ناشی از فلپ

روش لیزیک شامل ایجاد یک فلپ با لولای نازک در سطح جلوی قرنیه است. این فلپ در حین جراحی با میکروکراتوم یا با  لیزر فمتوسکند برداشته می شود. پس  از اصلاح عیب انکساری بار فلپ به محل اولیه برگردانده می شود. اگر فلپ لیزیک به درستی ایجاد نشود، ممکن است نتواند به درستی به سطح چشم بچسبد یا چین و چروک های میکروسکوپی به نام استریا در فلپ ایجاد شود. این عوارض فلپ می تواند باعث انحراف نور و افت کیفیت بینایی شود.
طبق نتایج آوریل 2006 مجله چشم پزشکی آمریکا ، مطالعات نشان می دهد که عوارض فلپ از 0/3 تا 5/7 درصد ازعمل های لیزیک رخ می دهد. در مطالعه ای از 3009 عمل جراحی لیزیک که از آگوست 2002 تا ژوئیه 2009 با استفاده از برای ایجاد فلپ انجام شد، عوارض فلپ در کمتر از 0.37 درصد این روش ها رخ داده است و همه عوارض با موفقیت در همان جلسه جراحی درمان شده اند. باز هم به یاد داشته باشید که می توانید با انتخاب یک جراح چشم معتبر و باتجربه خطر ابتلا به عوارض لیزیک را کاهش دهید.

برگرداندن فلپ یا برداشتن آن می تواند توام با عواضی نظیر پارگی یا یا التهاب منتشر زیر فلپ باشد. خارجی ترین لایه قرنیه (اپیتلیوم) ممکن است به صورت غیر طبیعی در طی روند ترمیم به زیر فلپ رشد کند. همچنین ممکن است به علت نازکی قرنیه یا آستیگماتیسم نامنظم ایجاد شود.

گاهی اوقات مشکلات مربوط به فلپ (لایه ای از قرنیه که موقع عمل برداشته می شود)، نیاز به درمان جدی تری دارد. شانس بسیار کمی وجود دارد که بینایی پس از عمل حتی با عینک و لنز به خوبی قبل از عمل نباشد.

کاهش بینایی یا تغییر بینایی

در موارد نادری ممکن است به علت عواض عمل بینایی کاهش یابد. بعضی افراد ممکن است به وضوح یا دقت قبل از عمل نبینند.

عفونت و التهاب

مثل سایر اعمال جراحی، احتمال بروز عفونت و التهاب وجود دارد که با  درمان دارویی قابل درمان است.

عوارض لیزیک چقدر رایج است؟

به لطف فناوری روزافزون پیشرفته ، مهارت جراحی و انتخاب بهینه بیمار، ایمنی و اثربخشی جراحی لیزیک همچنان در حال بهبود است. عوارض معمولاً در سالهای اولیه ابداع لیزیک بیشتر بود. مطالعات در اواخر دهه 1990 نشان می داد که تا 5 درصد از افرادی که با لیزر اصلاح می شوند،  دچار نوعی عارضه می شوند. این روزها عوارض جدی زیر 1 درصد است.
بررسی جهانی لیزیک که در سال 2009 منتشر شد نشان داد که بیش از 95 درصد افرادی که بین سالهای 1995 تا 2003 تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته اند از نتیجه خود راضی هستند.
اعتماد عمومی به لیزیک در سال های اخیر به دلیل موفقیت قابل توجه نتایج جراحی لیزیک افزایش یافته است. ارتش آمریكا همچنین استفاده گسترده از جراحی لیزر چشم را برای كاهش اتكای نیروها به عینك اصلاحی اتخاذ كرده است. از سال 2008 ، بیش از 224000 نفر از پرسنل ارتش با لیزر اصلاح شده بودند. از زمان معرفی این روش برای اولین بار در ارتش در سال 2000 ، محققان بیش از 45 مطالعه در مورد ایمنی و اثر بخشی لیزیک و سایر روش ها انجام داده اند.
نتایج لیزیک بسیار مثبت بوده است. اکثر بیماران نظامی بدون استفاده از عینک اصلاحی بعد از عمل 20/20 یا بهتر را می بینند و میزان عوارض آن بسیار کم بوده است. طبق یک مطالعه ، از هر 112.500 بیمار فقط یک نفر به دلیل عوارض ناشی از اصلاح لیزر بینایی در این دوره هشت ساله به بازنشستگی معلولیت پزشکی احتیاج داشت.
در مطالعه دیگری ، 100 درصد خلبانان و سایر پرسنل هواپیما از نیروی دریایی و تفنگداران دریایی ایالات متحده که تحت عمل لیزیک سفارشی (با هدایت جبهه موج) قرار گرفتند، ظرف دو هفته پس از جراحی به حدت بینایی اصلاح نشده 20/20 رسیدند.
هنگامی که یک ماه پس از عمل جراحی در مورد رضایت آنها سوال شد، 95 درصد از این بیماران گفتند که این روش برای اثربخشی آنها مفید است و 100 درصد گفتند که این روش را به سایر هوانوردان توصیه می کنند. نتایج مطالعه در نشست سالانه  2008 انجمن جراحان آب مروارید و عیوب انکساری آمریکا ارائه شد.
جراحی لیزر چشم میلیون ها بیمار را با موفقیت درمان کرده و از میزان رضایت بیمار بالایی برخوردار است. با این حال، مانند هر عمل جراحی، عمل لیزیک نیز عوارض بالقوه ای را شامل می شود. برای شما مهم است که قبل از اقدام به عمل جراحی ، فواید و خطرات آن را بسنجید.

لیزیک نوعی عمل جراحی چشم است که به منظور رفع عیوب انکساری چشم در افراد نزدیک بین، دوربین و انجام می شود. در این عمل، برای اصلاح قرنیه از لیزر اگزایمر استفاده می کند و نهایتا در اکثر موارد فرد بهبود یافته و دیگر نیازی به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی ندارد.

عمل لیزیک چگونه انجام می شود؟

عمل لیزیک به صورت سرپایی انجام شده و با استفاده از بی حسی و بدون درد می باشد.

روش این عمل به این صورت است که ابتدا یک لایه نازک از سطح قرنیه چشم تراشیده شده و بعد از آن به وسیله لیزر اگزایمر، متناسب با شماره عینک، تراش قرنیه انجام می شود.

جراحی هر چشم حدود ۵ دقیقه طول کشیده و لیزر هم ۵ تا ۲۰ ثانیه زمان می برد. می توانید با متحصص چشم صحبت کنید .

عمل لیزیک برای چه کسانی بلامانع است؟

 • افرادی که بیش از ۱۸ سال سن دارند. (بهترین سن برای انجام عمل لیزیک بین ۱۸ تا ۲۱ سالگی است.)
 • افرادی که طی یکسال گذشته شماره چشم شان ثابت بوده است.
 • کسانی که مبتلا به بیماری های چشمی مثل ، ، یا بیماری‌های عمومی مثل و پیشرفته نیستند.
 • افرادی که صخامت قرنیه مناسبی دارند.
 • افرادی که شماره چشم شان کمتر از ۱۰ دیوپتر است.

مراقبت بعد از عمل لیزیک چشم

 • قطره های تجویز شده را به طور مرتب استفاده کنید.
 • در روزهای بعد از عمل از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از شست‌وشوی صورت و استحمام خودداری کنید.
 • تا دو هفته بعد از عمل چشم‌هایتان را آرایش نکنید.
 • تا یک ماه از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید.
 • تا یک ماه بعد از عمل شنا نکنید.
 • طی هفته اول بهتر است موقع خواب از محافظ چشمی استفاده کنید.
دکمه بازگشت به بالا