سلامت و تندرستیکسب و کار برتر

بهترین غذا بعد از کشیدن دندان عقل

وقتی دندان خود را می کشید تا یک هفته در دهان خود یک زخم حساس دارید. از مهمترین سئوالات بیماران این است که بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟ یا بعد از کشیدن دندان چگونه غذا بخوریم؟ ممکن است به نظر پیدا کردن و مصرف غذاهایی که به زخم لثه ی شما صدمه نزنند مشکل به نظر برسد. اما حقیقتا آسان تر از آن است که فکر می کنید.

بعد از کشیدن دندان چه زمانی و چه چیزی بخوریم؟

کشیدن دندان زمانی اتفاق میفتد که روش های درمانی نظیر عصب کشی یا همان درمان ریشه دندان کارآمد نباشد و دندان از دست رفته شود. درست است که کشیدن دندان یک روش بی خطر است اما مراقبت‌های بعد از آن نقشی حیاتی در بهبود موفقیت آمیز آن دارد. شما باید بدانید پس از کشیدن دندان چه زمانی، چه چیزی بخورید و این مواد غذایی را چگونه مصرف کنید. در این صورت می‌توانید مطمئن شوید که کاری انجام می‌دهید که مانع بهبودی یا بدتر شدن چای دندان کشیده شده نمی شود و یا حتی بهبودی را به تاخیر نمی اندازید.

حتما دندانپزشک شما دستورالعمل‌های دقیقی را در مورد اینکه چه زمانی می‌توانید بعد از کشیدن دندان شروع به غذا خوردن کنید و چه چیزی باید بخورید، به شما ارائه می‌دهد. اما باز هم ما چند نکته ضروری مراقبتی بعد از کشیدن دندان به شما می‌گوییم تا از هر گونه مشکلی جلوگیری شود. به طور معمول، شما می‌توانید ظرف چند ساعت پس از جراحی شروع به مصرف غذا کنید. خوردن غذا نقش مهمی در مراقبت‌های بعدی دارد. اما نوع غذا کمی متفاوت از حالت معمول است.

۲۴ ساعت اول بعد از کشیدن دندان

در حالت ایده آل، باید از خوردن هر چیزی که نیاز به جویدن دارد در ۲۴ ساعت اول کشیدن دندان اجتناب کنید. سعی کنید فقط مایعات بخورید. اما اگر با سوپ و غذا‌های مایع سیر نمی شوید بهتر است مواد غذایی جامد و نرم مانند پوره سیب زمینی، پودینگ و فرنی را انتخاب نمایید. یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کنید این است که از نی استفاده نکنید. ممکن است روشی راحت‌ برای مصرف غذا‌های مایع به نظر برسد، اما مکش ناشی از نوشیدن از طریق نی می‌تواند لخته خون را در زخم از بین ببرد و منجر به خونریزی، درد و تاخیر در بهبودی شود.

پس از گذشت ۲۴ ساعت بعد از کشیدن دندان

۲۴ ساعت بعد از کشیدن دندان می‌توانید شروع به خوردن غذاهای نرمی کنید که نیاز به جویدن کمی دارند. با این حال مراقب باشید از سمتی که دندان از آن کشیده شده غذا را نجوید.

در چند روز اول بعد از کشیدن دندان غذای گرم مصرف نکنید. گرما جریان خون را به زخم افزایش می‌دهد و می‌تواند لخته را از جای خود خارج کند. همچنین حداقل تا دو روز پس از جراحی از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید زیرا ممکن است با داروهای شما تداخل داشته باشد و بهبودی را به تاخیر بیندازد.

دو هفته بعد از کشیدن دندان

تا حدود دو هفته بعد از کشیدن دندان از جویدن با آن طرفی که دندان کشیده شده خودداری کنید تا روند بهبودی مختل نشود. در واقع ۳ روز بعد از کشیدن دندان می‌توانید شروع به خوردن غذاهای معمولی کنید، اما بهتر است از غذاهای بسیار داغ، تند، اسیدی، چسبناک و ترد، تا زمانی که لثه و استخوان فک شما به طور کامل بهبود پیدا نکرده است خودداری کنید.

تغییر در نحوه غذا خوردن بعد از کشیدن دندان

۱- حداقل ۱ ساعت بعد از جراحی برای برداشتن گاز پانسمان و خوردن صبر کنید.

طبیعی است که در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی خونریزی داشته باشید. دندانپزشک شما بعد از جراحی دندان شما یک گاز پانسمان بر روی محل زخم قرار می دهد و احتمالا مقداری گاز به شما داده باشد تا آن را به خانه ببرید و در صورت نیاز تعویض کنید. اگر هنگام خوردن غذا (یا در هر زمان) محل زخم دوباره شروع به خونریزی کرد، به آرامی یک قطعه گاز یا کیسه چای مرطوب را گاز بگیرید تا خونریزی متوقف شود.

 • اگر قصد دارید از استفاده کنید، باید چیزی بخورید تا معده شما را پر کند و از حالت تهوع جلوگیری کند.
 • ممکن است بعد از جراحی دندان تمایل به خوردن چیزی نداشته باشید و این اشکالی ندارد زیرا زخم برای تشکیل لخته خون و توقف خونریزی حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارد.
 • اگر دندانپزشک به شما گاز اضافه نداده است و به چای کیسه ای دسترسی نداشتید، می توانید از اکثر داروخانه ها گاز دندان بخرید.

۲- در ۲ روزی که برای بهبودی لازم است باید از مصرف مواد غذایی سخت دوری کنید؛

مایعات یا حریره و سوپ مصرف کنید. خوردن غذا ممکن است در روزهای اول کمی سخت باشد؛  برای دریافت هرچه بیشتر مواد مغذی با کمترین نیاز به جویدن (و درد) باید به یک رژیم مایع یا تقریباً مایع پایبند باشید.

 • چند روز قبل از جراحی، میوه ها و سبزیجات را برای اسموتی ها خرید کنید. یا تعدادی اسموتی و شیک برای مصرف در ۴۸ ساعت اول بخرید.

مطالعه مطلب توصیه میگردد.

۳- برای ۱ تا ۲ روز اول ، شما باید یک رژیم غذایی مایع یا حریره مانند را دنبال کنید.

هنگامی که تورم و درد کاهش یافت و توانستید فک خود را حرکت دهید و راحت صحبت کنید، می توانید مقداری غذای جامد مانند ماهی یا سبزیجات پخته و ریز شده بخورید.

 • فقط مطمئن شوید که مواد جامد مانند گوشت و سبزیجات را بسیار ریز کنید.دهان و فک شما احتمالاً تا چند روز پس از جراحی متورم و زخم خواهد ماند.
 • بگذارید غذا کمی روی زبان شما بماند تا بزاق بتواند آن را نرم کند.

۴- برای ۱ تا ۳ روز اول ، شما باید یک رژیم غذایی مایع یا حریره مانند را دنبال کنید.

هنگامی که تورم و درد کاهش یافت و توانستید فک خود را حرکت دهید و راحت صحبت کنید، می توانید مقداری غذای جامد مانند ماهی یا سبزیجات پخته و ریز شده بخورید.

 • فقط مطمئن شوید که مواد جامد مانند گوشت و سبزیجات را بسیار ریز کنید.دهان و فک شما احتمالاً تا چند روز پس از جراحی متورم و زخم خواهد ماند. • بگذارید غذا کمی روی زبان شما بماند تا بزاق بتواند آن را نرم کند.

۵- مواد خوراکی را در همان طرف دهان که جراحی شده نجوید.

از طرف دیگر دهان خود استفاده کنید تا غذای خود را به آرامی بجوید تا زمانی که کاملا بهبود پیدا کنید. با این کار احتمال اینکه لقمه های غذایی لثه شما را تحریک و زخم کند یا در محل جراحی گیر کنند ، به حداقل می رسد.

 • اگر به طور تصادفی غذا در محل جراحی قرار گرفت، آن را به آرامی با قرقره آب گرم و نمک بیرون کنید. سعی نکنید غذا را با انگشت، مسواک یا خلال دندان بیرون بیاورید.
 • اگر غذا بیرون نیامد و هرگونه درد و تورم را تشدید کرد ، بلافاصله با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید.

۶- از مکیدن هر چیزی از طریق نی پرهیز کنید.

نی ها باعث ایجاد فشار در دهان شما می شوند که می تواند لخته خون را از بدن خارج کند. این امر نه تنها باعث باز شدن زخم و ایجاد می شود، بلکه روند بهبودی را کند می کند. • استفاده از نی های دهان گشاد گزینه بهتری نیست، بنابراین سعی کنید به طور کلی از نی ها دوری کنید.

انتخاب مایعات و غذاهای نرم بعد از کشیدن دندان

۱- اسموتی های سالم یا نوشیدنی های جایگزین غذا میل کنید.

مقدار زیادی آب یا شیر اضافه کنید تا اسموتی نرم باشد و نوشیدن آن آسان باشد. شما قادر به استفاده از نی نخواهید بود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی شل باشد و به طور معمول از یک فنجان بنوشید.

 • سعی کنید پودر کاکائو، موز یا توت یخ زده را به اسموتی اضافه کنید تا آن را شیرین کنید.
 • هیچ دانه کوچکی مانند کتان یا چیا به اسموتی اضافه نکنید زیرا می تواند لثه های شما را خراشیده یا در محل جراحی گیر کند.
 • از تهیه اسموتی با میوه هایی مانند توت سیاه و توت فرنگی خودداری کنید زیرا ممکن است دانه های ریز آن ها به طور کامل در مخلوط کن له نشوند.

۲- سوپ های آبگوشتی رد شده از صافی و عاری از تکه های جویدنی میل کنید.

برای خوردن سوپ های آماده ، از صافی برای جدا کردن رشته های ماکارونی، سبزیجات استفاده کنید. همچنین می توانید با قرار دادن سبزیجات کاملاً پخته شده در مخلوط کن با آب، خامه یا آبگوشت ، سوپ آبگوشتی خود را آماده کنید.

 • اگر دوست دارید، سبزیجات ، نودل و مرغ را خرد کرده و برای تهیه یک وعده پروتئین دوباره درون سوپ قرار دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که سوپ یا آب گوشت خیلی گرم نباشد زیرا گرمای زیاد باعث تحریک زخم می شود.

۳- غلات سبوس دار و فیبر را با بلغور جو دوسر و آب گرم مصرف کنید.

از جو دو سر معمولی یا جو فوری استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که جو دوسر هنگام خوردن آن داغ نباشد زیرا قرار گرفتن زخم در معرض گرما ممکن است باعث افزایش جریان خون در ناحیه شده و باعث شروع دوباره خونریزی زخم شود.

 • جو دوسر حاوی نوعی فیبر است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و روند بهبودی شما را تسریع می کند.
 • سعی کنید مقادیر مساوی جو دوسر و  شیر را در یک کاسه یا شیشه ، از شب قبل خیس کنید.

۴- ۱ تا ۳ روز پس از جراحی روز را با تخم مرغ های همزده ی نرم آغاز کنید.

اجاق گاز خود را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و همزمان با پخت تخم مرغ ها را هم بزنید.

 • شما همچنین می توانید تخم مرغ نرم له شده و یا آب پز درست کنید.
 • برش­های نازک آووکادو را برای یک وعده سالم سرشار اسیدهای چرب امگا 3به وعده های خود اضافه کنید.

۵- پروتئین خود را از ماهی سفید نرم، لوبیای تازه و حبوبات پوره دریافت کنید.

لوبیا منبع عالی پروتئین و فیبر است که نیاز به جویدن کمتری دارد. حبوبات را در غذاساز له کنید. اگر ماهی می خورید، انواع سفید نرم مانند قزل آلا گزینه­های خوبی هستند.

 • در صورت تمایل ادویه ها و گیاهانی مانند فلفل قرمز، گشنیز، زیره، پودر پیاز، پودر سیر و آویشن را برای ایجاد طعم و مزه به ماهی اضافه کنید.

۶- پنیرهای نرم را برای یک میان وعده میل کنید یا آن­ها را به وعده­های غذایی اضافه کنید.

پنیر دلمه، پنیر خامه ای و پنیرهای نرم مانند بری و فتا مواردی برای دریافت پروبیوتیک، پروتئین و چربی های سالم در حین ترمیم زخم هستند. از خوردن برش های بزرگ یا ضخیم پنیرهای سفت مانند گودا دودی، پارمسان ، چدار و مانچو خودداری کنید زیرا مجبور به جویدن بیشتر می شوید.

 • اگر می خواهید پنیرهای سخت تری داشته باشید ، ابتدا از رنده ریز استفاده کنید تا آنها را خرد کرده و میل کنید.

۷- هر نوع سیب زمینی ای را که دوست دارید پوست بگیرید ، خرد کنید و بجوشانید .

سیب زمینی شیرین ،​​سیب زمینی قرمز ، سفید همه گزینه­های مغذی هستند. حتما ابتدا سیب زمینی­ها را پوست بگیرید، زیرا پوست سیب زمینی می تواند در شکاف محل دندان شما گیر کند.

 • بعد از روز ۳ می توانید پروتئین و سبزیجات جامد به سیب زمینی خود اضافه کنید – حتماً آنها را خوب بپزید و تکه تکه کنید تا دیگر نیازی به جویدن نباشد.
 • قبل از له شدن سیب زمینی ها آب یا شیر اضافه کنید تا رقیق شوند.

۸- با پودینگ ، ژله ، ماست یخ زده یا بستنی خود را درمان کنید.

خوش شانسی شما این است که ، این خوراکی های نرم و شیرین می توانند با جویدن کم به گلوی شما وارد شوند! یخچال یا فریزر خود را با انواع پودینگ، ژله ، ماست یخ زده یا بستنی پر کنید . از مصرف بستنی که در آن تکه­ های شکلات یا کلوچه­های جویدنی وجود دارد، خودداری کنید.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا