انواع روش‌های تهاجمی از بین بردن موهای زائد

از بین بردن موهای زائد بدن به خصوص از نوع تیره رنگ و ضخیم آن، ظاهر شما را زیر و رو می‌کند. حالا چه این موهای ناخواسته روی دست‌های شما باشد و چه بر روی اندام‌های دیگر. اما روش‌های معمول رفع موهای زائد مانند وکس و لیزر در کرج گاهی دردناک و پرهزینه است. به همین دلیل برای افرادی که به اندازه کافی صبور هستند، از بین بردن موهای زائد با روش‌های طبیعی بهتر جواب می‌دهد. در این نوشتار قرار است 5 مورد از این روش‌ها را یاد بگیرید.

پوست | موی زائد

انواع روش‌های تهاجمی از بین بردن موهای زائد

روش‌های مختلفی برای از بین بردن غیرطبیعی موهای زائد وجود دارد، که رایج‌ترین آن عبارتند از:

اصلاح یا شیو با استفاده از تیغ

اصلاح با تیغ روشی ساده برای از بین بردن موهای زائد بدن است، زیرا می‌توانید آن را با هزینه کم و سریع در خانه انجام دهید. این روش برای هر ناحیه‌ای از بدن قابل انجام است. با این روش موهای زائد خود را سریع از بین می‌برید. البته درباره اثرگذاری این روش باید گفت که موها به سرعت دوباره ظاهر می‌شوند. برای مثال در این روش موهای زیر بغل به طور متوسط ​​0.3 میلی‌متر در روز رشد می‌کنند.

اپیلاسیون

اپیلاسیون راحت‌تر از اصلاح است و با این حال ماندگاری بالایی دارد. اپیلاسیون را نیز می‌توان برای هر قسمتی از بدن استفاده کرد. با یک اپیلاتور مدرن حتی می‌توانید موها را بدون کشیدن و آسیب به پوست از بین ببرید. دیسک‌های سرامیکی منحصربفرد ابزارهای مدرن، حتی ریزترین موها را از بین می‌برد. در این روش پوست به مدت دو تا سه هفته صاف و بدون مو می‌ماند. البته برای جلوگیری از رشد موهای زیر پوستی در این روش، لازم است به طور مرتب لایه‌برداری کنید.

موم یا وکس

یکی از روش‌های رایج از بین بردن موهای زائد استفاده از موم یا وکس است. البته اگر می‌خواهید موهای زائد خود را با استفاده از موم بردارید، باید بتوانید درد را تحمل کنید. در این روش معمولاً یک موم مایع و گرم روی پوست شما اعمال می‌شود. به محض خشک شدن، موم با یک حرکت دست برداشته شده و موها را همراه با خود برمی‌دارد. در این روش معمولاً موها پس از دو تا سه هفته دوباره رشد می‌کنند. با استفاده از موم تمام نواحی بدن را می‌توان اصلاح کرد. البته موم انداختن ناحیه بیکینی قطعا آستانه درد بالایی می‌طلبد.

لیزر

لیزر برای حذف موهای تیره و ضخیم بدن کاربرد دارد. لیزر درمانی یک گزینه قابل اعتماد اما پرهزینه است. این روش به فولیکول‌های موهای ضخیم آسیب می‌رساند، اما برای موهای روشن و نازک بی ضرر است و بنابراین آن‌ها را حذف نمی‌کند. لیزر سرعت رشد مجدد مو را کاهش می‌دهد و آن را در طولانی مدت برای همیشه از بین می‌برد.

سریع‌ترین روش از بین بردن موهای زائد با توصیه کلینیک آرا لیزر

سریع‌ترین روش از بین بردن موهای زائد، اصلاح آن با استفاده از تیغ و ابزارهای مشابه است. با این وجود توصیه کلنیک آرا لیزر به شما استفاده از روش‌های طبیعی و غیرتهاجمی برای از بین بردن این موها است.

آیا امکان حذف موهای زائد در خانه وجود دارد؟

بله. پاسخ به این سوال قطعا مثبت است. در خانه مواد طبیعی و روش‌های طبیعی برای از بین بردن موهای زائد بدن وجود دارد. اما این روش‌ها نمی‌توانند مانند لیزر موهای زائد و یا وکس زودبازده باشند. در روش‌های طبیعی باید برای دیدن نتایج صبور باشید و البته دستورات لازم را را با دقت و پیگیرانه انجام دهید.

روش‌های خانگی رفع موهای زائد

روش‌های زیر عملکرد قابل قبولی در رفع موهای زائد بدن داشته و در عین حال بسیار مقرون به صرفه است. دقت کنید که این مواد و روش‌ها فقط برای موهای زاید بدن قابل استفاده است.

 1. استفاده از زردچوبه

زردچوبه علاوه بر اینکه یک ادویه رایج برای طعم و رنگ دادن به غذاهای مختلف است، کاربرد زیبایی نیز دارد. بعضی از افراد از این ماده برای برطرف کردن آکنه و هایپرپیگمنتاسیون استفاده می‌کنند. با این وجود شواهد نشان می‌دهد این ماده در رفع موهای زائد قدرتمندتر عمل می‌کند.

مواد طبیعی موجود در زردچوبه به متوقف کردن یا کند شدن رشد مو کمک می‌کند. استفاده از ماسک یا اسکراب زردچوبه باعث تضعیف ریشه مو و بیرون کشیدن مکانیکی مو از پوست می‌شود.

در سال 2017 پژوهشی بر روی اثربخشی زردچوبه در رفع موهای زائد زیربغل انجام شد. در این پژوهش نتایج نشان از تأثیر قابل‌توجه زردچوبه در کند یا متوقف شدن رشد موهای زائد این ناحیه داشت. زردچوبه ضد حساسیت است، ضد باکتری است و البته گزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

روش استفاده:

 • مقدار برابر از زردچوبه و آرد گرم را مخلوط کرده و چند قطره روغن کنجد به آن اضافه کنید.
 • ترکیب را بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده و به آرامی بر روی پوست اسکراب کنید.
 • حالا با گذشت 30 دقیقه ناحیه مورد نظر را بشویید.
 1. استفاده از ترکیب شکر، عسل و لیمو

این ترکیب در حذف موهای زائد مانند وکس پارافین عمل می‌کند. در واقع ترکیب عسل و شکر قابلیت‌های پارافین را دارد. شکر دارای قابلیت لایه برداری است و وقتی گرم می‌شود، بدون آسیب به پوست به موها می‌چسبد. این ماده همچنین سلول‌های مرده را از روی پوست جدا کرده و به نوعی پوست را پاکسازی می‌کند. در طول این فرآیند نقش آبرسان و مرطوب کننده را برای پوست داشته و آن را تغذیه می‌کند.

از طرفی لیمو موها را بی رنگ کرده و در دراز مدت رشد آن‌ها را کاهش می‌دهد. ترکیب این سه ماده در کنار هم به شما کمک می‌کند از شر موهای زائد خود رها شده و در عین حال رطوبت طبیعی پوستتان را نیز حفظ کنید.

روش استفاده:

 • ابتدا 1 قاشق غذاخوری شکر را در یک کاسه فلزی که قابل گرم کردن است، بریزید.
 • سپس 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق غذاخوری آب لیمو را به کاسه فلزی اضافه کنید.
 • برای تنظیم غلظت ترکیب مورد نظر، می توانید 3  تا 4 قاشق غذاخوری آب به آن اضافه کنید.
 • ترکیب را روی شعله کم گرم کنید تا به یک شربت غلیظ تبدیل شود.
 • پس از خنک شدن ترکیب، یک لایه نازک از آن را بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.
 • اکنون با استفاده از یک ابزار مانند چوب بستنی یا کاردک کوچک، ترکیب را روی موهای زائد خود در جهت رشد آن بمالید.
 • حالا یک نوار اپیلاسیون یا یک پارچه پنبه‌ای را روی آن قرار دهید و موها را در جهت مخالف رشدشان بکشید.
 • پس از برداشتن تمام موهای زائد، مقداری مرطوب کننده طبیعی در آن ناحیه بمالید تا دچار خشکی پوست نشوید.
 1. استفاده از گلاب و آردنخود

آرد گرم یا همان آرد نخود یک ماده شناخته شده دارای خواص لایه برداری است. این ماده در صورت ترکیب با ، رشد موهای زائد را مهار می‌کند.

روش استفاده:

 • یک کاسه بردارید و 2 قاشق غذاخوری آرد گرم را با 2 قاشق غذاخوری گلاب در آن مخلوط کنید.
 • اگر مایلید می‌توانید 1 قاشق غذاخوری آب لیمو نیز به این ترکیب اضافه کنید.
 • مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا بافت خمیری تشکیل شود.
 • حالا خمیر را بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده و با انگشتان دست اسکراب کنید.
 • در هنگام مالیدن ماسک ملایم رفتار کنید، که پوستتان قرمز نشود.
 • بعد از 15 دقیقه ناحیه مورد نظر را شسته و مرطوب کننده بزنید.
 1. تخم مرغ و نشاسته ذرت

ماسک سفیده تخم‌مرغ یکی از معروفترین درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از موهای زائد است. این ماده چسبنده یک لایه نازک روی صورت شما تشکیل می‌دهد. به این ترتیب بدون کوچکترین آسیبی، موهای زائد شما از بین رفته و به مرور کمتر و کمتر رشد می‌کند.

روش استفاده:

 • یک قاشق غذاخوری ذرت، یک قاشق غذاخوری شکر و یک تخم مرغ را ترکیب کنید.
 • همه مواد را ترکیب کرده تا بافت خمیری پیدا کند.
 • مخلوط را روی ناحیه موردنظر بمالید و به مدت 15 دقیقه آن را رها کنید.
 • وقتی ماسک کاملا خشک شد آن را از روی پوست جدا کنید.
 • برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن می‌توانید دو تا سه بار در هفته این کار را تکرار کنید.
 1. روغن تراپی با روغن رازیانه

علاوه بر قابلیت رفع موهای زائد، فواید دیگری به پوست شما می‌رساند. این محصول یک ماده ضد چروک و جوان‌کننده پوست است که به طور طبیعی عمل می‌کند.

روش استفاده:

 • ناحیه موردنظر را شسته و اجازه دهید کاملا خشک شود.
 • حالا مقدار کافی از روغن رازیانه را بر روی پوست ناحیه مورد نظر اسکراب کنید.
 • 20 تا 30 دقیقه بعد پوستتان را بشویید.
 • این کار با تکرار و در دراز مدت موجب کم شدن موهای زائد می‌شود.
دکمه بازگشت به بالا