حوادثکسب و کار برتر

بیمه آتش سوزی مرهوناتی چیست؟

مرهونه بانکی چیست؟

در معنای لغوی مرهونه به معنای درگرو، رهین، مدیون می باشد. مرهونه بانکی هم به سرمایه ای که در گرو بانک است گفته می شود.

بهترین بیمه تکمیلی تامین اجتماعی | بهترین بیمه تکمیلی خانواده | بیمه تکمیلی انفرادی تامین اجتماعی

سرمایه مرهونه

سرمایه مرهونه به نفع بانک میشه یعنی در زمان وقوع هرگونه خسارت، خسارت را به بانک پرداخت می کنند چون بانک ذینفع اصلی میشه بیمه گذار می تواند فقط از بخش دیگر سرمایه  خسارت دریافت نماید.

یکی از انواع بیمه تکمیلی خانواده؛ بیمه مرهوناتی می باشد. در این بیمه نامه افرادی که می خواهند کارگاه یا کارخانه ای را راه اندازی نمایند و تمایل به دریافت وام داشته باشند و برای دریافت وام به بانک مراجعه نمایند ، بانک بر اساس ارزش سرمایه خریداری شده وبا توجه به وام درخواستی شرکت های بیمه درخواست ریسک سنجی بر رو سرمایه مورد درخواست را انجام می دهند. بر اساس اعلام نظر شرکت بیمه با پرداخت حق بیمه سرمایه بیمه شده در قبال حوادث مختلف از قبیل آتش سوزی، صاعقه و انفجار تحت پوشش قرار می گیرد.

این بیمه نامه را بیمه گذار به صورت ذینفع بانک برای سرمایه مورد نظر خریداری می نماید.

مطلب مرتبط: بهترین نمایندگی بیمه سامان

پوشش بیمه آتش سوزی مرهوناتی

پوشش های اصلی این بیمه نامه عبارتند از:

این به این معناست که وقتی شما بیمه آتش سوزی تهیه می کنید، در برابر آتش سوزی و صاعقه و انفجار سرمایه تان را بیمه کرده‌اید.

پوشش‌های اضافی  بیمه‌نامه آتش سوزی مرهوناتی

پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی شامل موارد زیر است که در شرکت های مختلف بیمه با پرداخت حق بیمه توسط بیمه گذاران به بیمه نامه اضافه می شود:

  • پوشش زلزله
  • پوشش سیل
  • پوشش طوفان و گردباد
  • پوشش سقوط هواپیما
  • پوشش سقوط بهمن
  • پوشش ترکیدگی لوله

چرا بانک ها درخواست بیمه مرهوناتی می کنند؟

بیمه مرهوناتی از جمله بمیه نامه های اجباری است که توسط بانک ها برای دریافت وام دریافت می شود. با داشتن این بیمه نامه بخشی از سرمایه که از بانک  تسهیلات گرفته اند بیمه می شوند. این بیمه نامه می تواند کوتاه مدت و یا یکساله  و یا چند ساله باشد. ذینفع این بیمه نامه بانک است که اگر خسارتی برای سرمایه مورد درخواست برای وام اتفاق بیافتد خسارت به حساب بانک واریز می شود.

حق بیمه ، بیمه مرهوناتی چقدر است؟

حق بیمه این بیمه نامه بر اساس سرمایه مورد رهن بانک و با توجه به خطرات احتمالی که ممکن است برای سرمایه بیمه شده اتفاق بیافتد محاسبه می شود.

خرید بیمه آتش سوزی مرهوناتی

برای خرید بیمه آتش سوزی مرهوناتی می توانید درخواست خودتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید. کارشناسان بخش آتش سوزی بیمه تایم در اولین فرصت با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را در انتخاب و مقایسه شرایط شرکت های مختلف بیمه را انجام می دهند

بیمه آتش سوزی چیست؟

وقتی شما مال و سرمایه‌تان را بیمه آتش سوزی می‌کنید، در واقع آن بخش از سرمایه‌تان را در برابر حادثه آتش‌سوزی و برخی خطرات دیگر مانند: صاعقه، انفجار، سقوط بهمن، زلزله و … که در بیمه‌نامه شما ذکر شده و شرکت بیمه‌گر متعهد به پرداخت خسارت شده است، بیمه می‌کنید. بیمه آتش سوزی مرهوناتی، برای گرفتن تسهیلات بانکی، الزامی است. لازم به ذکر است که در بیمه آتش‌سوزی خسارات مالی مورد تعهد شرکت بیمه‌گر هستند؛ آسیب‌های جانی شامل این بیمه نمی‌شوند و شرکت بیمه‌گر مسئولیتی در قبال جان افراد ندارد.

خطرات تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی

اما بیمه آتش‌سوزی چه خطراتی را در کل پوشش می‌دهد؟ خطراتی که بیمه آتش‌سوزی تحت پوشش خود قرار می‌دهد، به دو دسته کلی خطرات اصلی و فرعی تقسیم می‌شود.

خطرات اصلی که شامل

خطرات اصلی بیمه آتش سوزی شامل موارد زیر است:

این به این معناست که وقتی شما بیمه آتش سوزی تهیه می کنید، در برابر آتش سوزی و صاعقه و انفجار سرمایه تان را بیمه کرده‌اید.

خطرات فرعی بیمه‌نامه آتش سوزی

خطرات فرعی یا همان پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی شامل موارد زیر است:

که می‌توان از بیمه‌نامه آتش‌سوزی این بخش‌ها را هم انتخاب کرد و به تبع، هزینه کمی بالاتری پرداخت کرد. یعنی این بخش حوادث فرعی مانند زلزله الزاماً در همه بیمه‌های آتش‌سوزی نیستند. شما خودتان پوشش بیمه برای این حوادث را باید انتخاب کنید و درخواست بدهید.

بیمه آتش سوزی مرهونات بانکی

اما بیمه آتش‌سوزی مرهوناتی یعنی چه؟ وقتی شما قصد راه‌اندازی کسب و کاری را دارید، مثلاً کارگاه یا کارخانه‌ای را راه ‌اندازی می‌کنید، برای شروع کار باید ماشین‌آلات و سایر دستگاه‌های مورد نیاز را خریداری یا وارد کنید. احتمالاً برای انجام این کار، به دریافت تسهیلات بانکی نیاز پیدا می‌کنید.

وقتی برای دریافت وام به بانک مراجعه می‌کنید، بانک مورد نظر از شما فاکتور خرید دستگاه را مطالبه می‌کند؛ تا بر طبق آن هم تسهیلات در اختیار شما قرار دهد و هم متناسب با آن تسهیلات، بیمه از شما مطالبه کند. این فاکتور از طرف بانک، برای یکی از شرکت‌های بیمه‌گر ارسال می‌شود؛ تا ریسک آن دستگاه ارزیابی و حق بیمه آن محاسبه شود. هر چه خطرپذیری یک دستگاه بیشتر باشد، مبلغ حق بیمه آن نیز بالاتر است. در اینجا چون بانک، ذی نفع اصلی است، باید مطمئن شود که در هنگام بروز حادثه‌ای مانند: آتش‌سوزی و سوختن دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، متضرر نمی‌شود.

شاید الآن این سؤال برایتان پیش آمده باشد که مرهونات چیست؟ مرهون در لغت به معنای درگرو است؛ شاید دلیل انتخاب چنین اسمی این است که ضمانت بازپرداخت تسهیلات بانک درگرو تولید و فروش کارخانه است. اگر دستگاه‌ها در آتش سوزی از بین بروند، احتمال دارد صاحب کارخانه نتواند تسهیلات بانکی را پس بدهد و این‌گونه دستگاهی هم نیست که بانک به جای طلبش مصادره کند پس متضرر می‌شود.

برای کسب اطلاعات جامه در خصوص بیمه کارخانه به مراجعه نمایید. ‌البته بیمه مرهوناتی را با بیمه آتش سوزی شناور اشتباه نگیرید. برای آشنایی بیشتر با این بیمه نامه، کلیک کنید.

چرا بانک ها بیمه آتش سوزی مرهوناتی می‌خواهند؟

در واقع بیمه آتش سوزی مرهونات بانکی و مانده بدهکار از جمله مواردی است که برای دریافت تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی کسب و کارهای تولیدی از شما مطالبه می‌شود (معمولاً فقط بیمه آتش‌سوزی مرهونات بانکی اجباری است). با دریافت این بیمه مرهوناتی، آن بخش از سرمایه‌ای که از بانک تسهیلات گرفتید، بیمه می‌شود. این بیمه، سرمایه مرهوناتی است. شرکت بیمه‌گر، سرمایه مرهونه شما را در صورتی که تحت شرایط بیمه آتش سوزی دچار حادثه شود، بیمه می‌کند. مدت این بیمه هم بستگی به درخواست بانک دارد؛ می‌تواند کوتاه مدت و کمتر از 12 ماه باشد، بیمه یکساله یا بیمه بلند مدت و بیش از یک ساله باشد.

البته ناگفته نماند که صاحبان کسب و کار می‌توانند، غیر از بیمه آتش‌سوزی مرهونات بانکی، ماشین‌آلات و دستگاه‌های خود را در قسمت سرمایه غیرمرهونه نیز وارد کرده و با توجه به هزینه‌ای که شرکت بیمه‌گر برآورد می‌کند، خودشان آن بخش از سرمایه خود را نیز بیمه کنند.

با بیمه آتش‌سوزی مرهوناتی، شرکت بیمه‌، زیان‌های مالی شما را به بانک پرداخت می‌کند.

فرض کنید که خدایی ناکرده کارگاه یا کارخانه‌تان در زمانی که هنوز تسهیلات بانکی خود را بازپرداخت نکرده‌اید، دچار حادثه آتش‌سوزی شد؛ با توجه به داشتن بیمه آتش‌سوزی مرهونات بانکی، شرکت بیمه‌گر، خسارات شما را به بانک جبران می‌کند؛ چون همان‌طور که گفته شد، به هر حال بانک، ذی نفع اصلی است. حال اگر شما سرمایه‌تان را در بخش غیرمرهونه نیز بیمه کرده باشید، می‌توانید از این بخش، خسارت دریافت کنید.

بیمه عمر مانده بدهکار چیست؟

در رابطه با بیمه عمر و سرمایه گذاری همان‌طور که در بالا هم گفتیم، این بیمه برای دریافت تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی کسب و کار تولیدی اجباری نیست. اما اصلاً این بیمه چیست و چه فایده‌ای دارد؟ وقتی شما وامی را از بانک برای خرید مثلاً ماشین آلات دریافت می کنید، یکی از دغدغه‌هایی که وجود دارد، بازپرداخت وام در صورت فوت وام گیرنده است.

در صورتی که فرد وام گیرنده در طول زمان بازپرداخت وام، فوت کند، خانواده متوفا باید اقساط وام را پرداخت کنند. این مسئله برای بسیاری از خانواده‌ها دغدغه بزرگی است. ولی در صورتی که شخص پیش از فوت، بیمه عمر مانده بدهکار را داشته باشد، بعد از فوتش، شرکت بیمه‌گر اقساط وام را پرداخت می‌کند. باز هم تکرار می کنیم که دریافت این بیمه نامه اصلاً اجباری نیست و کاملاً تحت اختیار وام‌گیرنده است. ولی به دلیل مزایایی که دارد، پیشنهاد می‌شود در صورت امکان آن را نیز تهیه کنید.

بیمه عمر مانده بدهکار فقط برای دریافت تسهیلات بانکی به منظور خرید ماشین‌آلات و دستگاه‌ها برای راه‌اندازی کسب و کار تولیدی نیست. هر شخصی که وامی از بانک بنا به هر دلیلی دریافت می‌کند، می‌تواند، نسبت به خرید این بیمه و بهره‌مندی از مزایای آن اقدام کند.

دکمه بازگشت به بالا