علت قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی چیست؟

بررسی علت قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی و روشهای حل آن

اگر شما در منزل خود از توالت فرنگی استفاده می کنید حتما با این مشکل روبرو شده اید که آب سیفون توالت فرنگی قطع نمی شود، ما در این مقاله از می خواهیم برای شما علت قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی و دلایل گرفتگی توالت فرنگی را توضیح دهیم تا شما بتوانید خودتان در منزل مشکل را برطرف کنید ما تمام نکاتی را که برای رفع این مشکل لازم است برای شما بیان می کنیم. بهتر است بدانید که سیستم داخلی توالت فرنگی زیاد پیچیده نمی باشد و شما می توانید به راحتی آن را عیب یابی و تعمیر کنید.

تنظیم سطح آب کاسه توالت فرنگی | علت آب دادن سیفون دستشویی | علت ارتفاع کم آب داخل کاسه توالت فرنگی

نشت کردن توالت فرنگی

یکی از متداول ترین مشکلات در توالت های فرنگی این است که فلاش تانک توالت مداوم کار می کند و در حال انتقال آب می باشد گاهی دلیل این مشکل نشت توالت فرنگی است یعنی آب وارد مخزن توالت فرنگی می شود ولی در مخزن نمی ماند و به سرعت تخلیه می شود این باعث می شود که مخزن توالت فرنگی به طور دائم در حال کار کردن باشد.

مهمترین دلیل این مشکل هم فلاپر توالت فرنگی می باشد احتمال دارد که فلاپر فرسوده شده باشد و کاملاً پایین مخزن توالت را نبندد و به وسیله آن آب تخلیه می شود اگر فلاپر کاملاً بسته نشود و یا تغییر شکل پیدا کرده باشد مخزن توالت پر نمی شود و دائماً آب در حال جریان است و هیچگاه پر کردن مخزن تمام نمی شود این مشکل باعث به هدر رفتن آب زیادی خواهد شد و شما هزینه زیادی را بابت قبض آب پرداخت خواهد کرد.

چرا آب سیفون توالت فرنگی قطع نمی شود؟

اولین موردی که شما باید بدانید روش کار سیفون توالت فرنگی می باشد توالت بر طبق نیروی گرانش کار می کند. وقتی که کلید آب را فشار می دهیم تسمه لاستیکی بالا می آید و باعث می شود آب از تانکر خارج شود و به درون کاسه توالت بریزد بعد از اینکه آب از تانکر خارج شد تسمه بسته می شود و تانکر دوباره پر از آب می شود سپس آب داخل تانکر کم کم زیاد شده تا جسم شناور بتواند مسیر ورود آب را ببندد برای اینکه شما متوجه شوید کدام قسمت توالت فرنگی نشتی دارد و چکه می کند باید ابتدا درب تانکر را بردارید تا بتوانید محل چکه را شناسایی کنید.

دلایل رایج قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی

قبل از اینکه عیب یابی را شروع کنید و ببینید که مشکل از کدام قسمت توالت می باشد باید شیری را که به توالت فرنگی وصل شده ببندید این شیر فلزی می باشد و معمولاً روی دیوار در پشت توالت قرار گرفته است. دلایل متداول بروز این مشکل عبارت است از:

دلیل اول: مشکل زنجیر سیفون

ابتدا باید ارتباط بین تسمه لاستیکی و اهرم فشار را بررسی کنید اهرم را کمی تکان دهید و زنجیر بین تسمه و اهرم را بررسی کنید.

دلیل دوم: تسمه کثیف یا خراب شده و یا شکسته باشد

در اثر مرور زمان احتمال دارد که تسمه داخل لوله بشکند و یا اینکه خراب شده باشد و این باعث چکه کردن خواهد شد برای اینکار در مرحله اول کاسه توالت را از آب پر کنید تا آب تانکر از آن خارج شود و تسمه را جدا کرده و به طرف بالا بیاورید تا بتوانید آن را بررسی کنید اگر تسمه دچار شکستگی و یا تورفتگی شده بود و یا اینکه تغییر رنگ داده بود باید آن را تعمیر و یا تعویض کنید. برای تعویض تسمه می توانید تسمه قدیمی را از داخل زنجیر جدا کنید و تسمه ای را که جدیداً خریداری کرده‌اید به جای آن بگذارید و بعد از آن تسمه را داخل تانکر قرار دهید.

دلیل سوم: شناور

شناور یک بالون پلاستیکی می باشد که روی آب شناور است تا پمپ بفهمد که تانکر چه زمانی پر می شود. وقتی که توالت از آب پر می شود و آب از لوله بالایی پایین تر می رود تانکر نباید زیاد پر شود اگر جریان آب ادامه داشته باشد تانکر بیش از حد پر خواهد شد و شناور بیشتر از حد لازم بالا می آید در این حالت چند بار کلید آب را فشار دهید تا متوجه شوید چیزی جلوی آب را نگرفته باشد.

اگر مشکل از شناور بود بهترین راه برای تعمیر شناور این است که شما میله ای که پمپ و جسم شناور را به همدیگر وصل می کند مقداری خم کنید تا شناور پایین بیاید و پمپ زودتر غیرفعال شود اگر میله خم نمی شود شما باید حتماً از لوله کش برای تعمیر این قسمت کمک بگیرید

دلیل چهارم: فلاپر

اگر متوجه شدید که مشکل قطع شدن آب سیفون توالت فرنگی ، به دلیل فلاپر می باشد بهترین و سریعترین کار این است که فلاپر توالت فرنگی را تعویض کنید این کار بسیار راحت می باشد و فقط ۵ دقیقه زمان می‌برد و اصلا نیازی هم نیست که آب را قطع کنید و یا اینکه سایر قطعات توالت فرنگی را از هم جدا کنید ما در ادامه مطالب می خواهیم برای شما روش عوض کردن و نصب فلاپر را توضیح دهیم.

قطع شدن آب سیفون توالت فرنگی به دلیل فلاپر

فلاپر توالت فرنگی در قسمت پایین مخزن توالت قرار گرفته است و وظیفه آن این است که دریچه خروجی آب را کاملاً مهر و موم کرده تا آب نتواند از تانکر توالت خارج شود مگر اینکه شما دکمه سیفون را فشار داده و یا سیفون را بکشید همانطور که می دانید وقتی شما دکمه سیفون را فشار دهید اهرم، فلاپر را بطرف بالا می کشد و دریچه تخلیه آب باز شود اگر فلاپر خراب شود و یا جلبک بسته و یا فرسوده و تاب خورده شود باید شما یک فلاپر جدید را جایگزین آن کنید زیرا فلاپر خراب باعث می شود که آب سیفون توالت فرنگی قطع نشود و سیفون به‌طور مرتب کار کند و یا اینکه شما صدای چکه و جریان آب را بشنوید.

تعمیر و یا تعویض فلاپر توالت فرنگی

برای اینکه شما بتوانید خودتان در منزل فلاپر را تعمیر و یا تعویض کنید در مرحله اول باید شما درب مخزن توالت فرنگی را بردارید در مرحله بعدی شما باید دستتان را در مخزن فرو کنید البته برای این کار نیازی نیست که حتماً مخزن را تخلیه کنید زیرا آب مخزن کاملاً تمیز می باشد و استفاده نشده است ولی اگر از بودن آب در مخزن راضی نیستید می توانید آب ورودی مخزن را ببندید و بعد از آن سیفون را بکشید تا آب تخلیه شود و سپس فلاپر را عوض کنید.

البته باید دقت داشته باشید هیچگاه شیر ورودی آب را به دفعات زیاد باز و بسته نکنید زیرا بعد از  حدود ده بار باز و بسته کردن، شیر خراب خواهد شد و شما مجبور می شوید که شیر را تعویض کنید.

فلاپر قطعه ای پلاستیکی می باشد که در کف مخزن قرار گرفته است و به کمک یک زنجیر به دکمه سیفون وصل شده است شما باید دست خود را در مخزن وارد کنید و بعد فلاپر را چک کنید سوراخ تخلیه و فلاپر را به وسیله یک دستمال پاک کنید تا در صورت وجود جلبک و آلودگی پاک شده باشد وقتی از تمیز شدن آن مطمئن شدید می توانید فلاپر را در جای خود بگذارید و سیفون را بکشید اگر دیگر نشتی  نداشت یعنی مشکل به دلیل آلودگی بوده ولی اگر متوجه شدید که فلاپر تغییر شکل داده و یا اینکه فرسوده شده است باید آن را تعویض کنید.

در این صورت شما باید برای این که نشتی توالت فرنگی را برطرف کنید یک فلاپر جدید بخرید البته گاهی این مشکل به وجود می آید که فلاپر جدید شما با فلاپر قدیمی کمی متفاوت است و شما مجبور می‌شوید که فلاپر جدید را مقداری برش دهید تا کاملاً در داخل سوراخ قرار بگیرد. فلاپر یا شیر ورودی و یا هر قطعه ای از توالت فرنگی احتمال دارد از نظر رنگ و ظاهر متفاوت باشد زیرا به وسیله شرکت های مختلف ساخته می شود وقتی که شما تصمیم گرفتید قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی را تعمیر کنید بهترین روش برای اینکه شما یک قطعه کاملاً مناسب تهیه کنید این است که ابتدا قطعه قدیمی را در آورید و با خود به فروشگاه مخصوص ببرید و یک قطعه مثل قطعه قدیمی بخرید تا با دردسرهای بعدی روبرو نشوید.

بعد از اینکه شما مطمئن شدید اندازه و ابعاد فلاپر جدید درست است می توانید آن را در محل خود نصب کنید اگر شیر آب ورودی بسته است باید آن را باز کنید و بگذارید تا مخزن توالت فرنگی کاملاً پر از آب شود و سپس آن را امتحان کنید اگر مخزن توالت فرنگی پر شد و دیگر آب وارد مخزن نشد باید بگوییم که شما موفق شدید مشکل قطع شدن آب سیفون توالت فرنگی خود را حل کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله از برای شما دلایل قطع نشدن آب توالت فرنگی را توضیح دادیم و همچنین روش کار توالت فرنگی را بیان کردیم همانگونه که گفتیم قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی دلایل متعددی می تواند داشته باشد .اگر با راهنمایی های ما نتوانستید مشکل را برطرف کنید بهتر است که به یک شخص متخصص چاه بازکنی مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا