اموال منقول چیست؟ 0 تا 100 بررسی کامل

در این مقاله به طور کامل و مختصر به اموال منقول در مجموعه حقوقی میرشاه پرداخته ایم که اموال منقول چیست؟ به عبارت ساده، هر نوع مال را که بتوان از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد بدون اینکه آسیبی ببیند، مال منقول نامیده می شود. بنابراین به هر نوع اموالی که بدون آسیب رساندن به مال و محل آن از مکانی به مکان دیگر منتقل شود، اموال منقول نامیده می شود. به عنوان مثال، میز، صندلی، دوچرخه، مبلمان.

آیا پول جز اموال منقول است | اموال غیر منقول چیست | اموال منقول و غیرمنقول چیست

انواع اموال منقول

اموال منقول به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. یک خاصیت ذاتی
  2. سند قانونی

اموال منقول به اموالی گفته می شود که قبل از استفاده از آن در ساختمان سازی می توان به آن دست زد، مانند کتاب، اتومبیل، طلا یا مصالح ساختمانی.

ملک قانونی اموالی است که طبق قانون به عنوان ملک طبقه بندی شده است (و نمی توان به آن دست زد یا به آن اشاره کرد)، مانند حقوق مالکیت یک شخص بر یک اتومبیل یا اجاره خانه.

کلیه بدهی ها اعم از اجاره خانه یا اتومبیل و همچنین وام و سایر بدهی های مالی، اموال منقول محسوب می شود.

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

خانه ماهیتاً مال غیر منقول است ولی اجاره دادن آن اموال منقول محسوب می شود.

امول منقول تبعی چیست؟

اموال منقول وابسته همان اموال منقولی است که در قانون به شرح زیر تصریح شده است:

ماده 20 (ق.م) اموال وابسته یا حکمی
کلیه دیون از قبیل قرض و قیمت فروش و مال الاجاره مستأجر در مورد اموال منقول در صلاحیت محاکم قضایی است حتی اگر مبیع یا مستاجر مال غیر منقول باشد.

چرا شناخت اموال منقول مهم است؟

آیا پول جز اموال منقول است | اموال غیر منقول چیست | اموال منقول و غیرمنقول چیست

از آنجایی که در زندگی روزمره دائماً در حال خرید و فروش املاک مختلف هستیم، باید بدانیم که چه چیزی عاریه محسوب می شود و چه حکمی دارد تا در صورت بروز مشکل و طرح شکایت، خود را به دردسر نیندازیم.

برخی از اموال به خودی خود قابل جابجایی هستند، اما پس از استفاده قابل جابه جایی نیستند. به عنوان مثال، درب تا زمانی که نصب نشود، اموال منقول محسوب می شود زیرا به راحتی و بدون آسیب قابل جابه جایی است. اما زمانی که آن در برای خانه ای نصب شد دیگر اموال منقول محسوب نمی شود، زیرا برای جابجایی آن یا درب خراب می شود یا باید دیواری که در آن نصب شده است خراب شود.

اموال منقول مصرفی چیست؟

اموال منقول مصرفی : چیزهایی هستند که در اثر استفاده به طور جزئی یا کامل از بین می روند.

اموال منقول غیر مصرفی چیست؟

اموال منقول غیر مصرفی : اقلامی هستند که بدون تغییر محسوس و از بین رفتن خصوصیات اصلی می توانند به طور مکرر مورد استفاده قرار گیرند.

اموال منقول در حکم انتفاع چیست؟

دارایی های مصرفی: دارایی هایی هستند که ظاهری مشابه دارایی های غیرقابل مصرف دارند، اما به دلیل ماهیت و ارزش کم، نیازی به ایجاد حساب برای آنها به عنوان دارایی های غیرقابل مصرف نیست.

مصادیق اموال منقول

مصادیق اموال منقول طبق مواد 20 تا 22 قانون مدنی به شرح زیر است:

ماده 20 – كليه ديون از قبيل قرض و قيمت فروش و مال الاجاره نسبت به اموال منقول در صلاحيت محاكم است ولو مال مورد فروش يا اجاره مال غيرمنقول باشد.

ماده 21 – انواع کشتی های کوچک و بزرگ و قایق ها و قایق های آسیایی و حمام هایی که بر روی رودخانه ها و دریاها ساخته می شوند و قابل جابجایی هستند و کلیه کارخانه هایی که از نظر ساختمانی جزء ساختمان نیستند در داخل منقول است ولی حفاری. برخی از مقالات فوق با توجه به اهمیت آنها ممکن است مشمول ترتیبات خاصی شوند.

ماده 22 – مصالح بنایی از قبیل سنگ و آجر و غیره که برای ساخت و ساز تهیه شده و یا در حین استعمال در ساختمان بر اثر خرابی از بنا جدا شده اند قابل جابجایی هستند.

نکته مهم: برای طبقه بندی «اموال دولتی» به عنوان منقول پس از تحصیل (صرف نظر از نحوه آموزش) باید به مواد مشخص شده توجه شود و در مواردی که ابهام وجود داشته باشد، باید یک مرجع “مدیریت اصلی املاک دولتی” برای تعیین نوع دارایی

آیا پول در میان مال است؟

بله، پول به عنوان اموال منقول محسوب می شود که به راحتی قابل جابه جایی است.

آیا خانه جزو اموال منقول است؟

خیر، اگر منظور از ساختمان است چون قابل جابجایی نیست و نمی توان ساختمان را بلند کرد و به جای دیگری منتقل کرد، منقول محسوب نمی شود.

آیا طلا در میان عوام است؟

طلا و جواهرات در صورتی اموال منقول به حساب می آیند که به شکلی باشند که بدون آسیب از مکانی به مکان دیگر منتقل شوند.

در این مقاله از مجموعه حقوقی میرشاه به بررسی کامل اموال منقول پرداختیم. انواع آن را بیان کردیم. امید که توانسته باشیم این موضوع را برای شما روشن نماییم.

دکمه بازگشت به بالا