کانفرم بلیط هواپیما به چه معنی است؟

اصطلاحات حرفه ای برای خرید بلیط هواپیما!

اصطلاحات بلیط هواپیما شامل چه مواردی می‌شود و یادگیری آن‌ها چه اهمیتی دارد؟ کمتر کسی تا به‌حال به پاسخ این سوال فکر کرده است اما برای افرادی که زیاد مسافرت می‌کنند و به خصوص بیشتر سفرهای آن‌ها با هواپیماست، یادگیری این اصطلاحات هنگام خرید بلیط هواپیما داخلی اهمیت زیادی دارد. تسلط به اصطلاحات بلیط هواپیما و آشنایی با آن‌ها مخصوصا در سفرهای خارجی، در صورت بروز مشکل در پرواز کمک زیادی به شما می‌کند. در این مطلب از فلایت گیت قصد داریم رایج‌ترین اصطلاحات بلیط هواپیما را به شما معرفی کنیم، اگر قصد آشنایی با این اصطلاحات یا اطلاع از قیمت بلیط هواپیما اصفهان استانبول را دارید با ما همراه باشید.

بلیط لحظه آخری چارتر | بلیط هواپیما 80 درصد تخفیف | بلیط هواپیما چارتر

پرکاربردترین اصطلاحات بلیط هواپیما کدامند؟

اگر قصد سفر هوایی را داشته باشید، ابتدا نیاز به تهیه بلیط هواپیما دارید. زمانی که برای خرید بلیط به آژانس‌های هواپیمایی یا سایت‌های فروش بلیط مراجعه می‌کنید با انواع مختلفی از اصطلاحات روبرو می‌شوید که هرکدام معنی مخصوصی دارند و نوع پرواز شما را مشخص می‌کنند. آشنایی با این اصطلاحات برای خرید حرفه‌ای بلیط هواپیما به خصوص برای افرادی که بیشتر از سفرهای هوایی استفاده می‌کنند، الزامی است.

البته آشنایی با زبان انگلیسی تا حدی درک این اصطلاحات را ساده می‌کند اما بعضی از کلمات و اصطلاحات در بلیط‌ها معنی متفاوتی با معنای لغوی خود دارند. اصطلاحات رایج بلیط هواپیما را می‌توان به سه دسته کلاس بلیط یا پرواز، نوع صندلی که در بیشتر پروازها، به خصوص پرواز خارجی در بلیط مشخص می‌شود و نوع بلیط تقسیم کرد که در ابتدا به توضیح کلاس‌های پرواز می‌پردازیم.

کلاس‌های پرواز | اصطلاحات بلیط هواپیما

هنگام خرید بلیط هواپیما، اولین سوالی که از شخص پرسیده می‌شود نوع پرواز درخواستی است که در اصطلاح کلاس پرواز هم گفته می‌شود. کلاس پرواز موارد مختلفی مثل هزینه بلیط، نوع هواپیما، تعداد صندلی‌های هواپیما، نوع صندلی هر مسافر، خدماتی که در طول پرواز به مسافر ارائه می‌شود و…. را مشخص‌ می‌کند.

مطابق دسته‌بندی جهانی کلاس‌های پرواز فرست کلاس بهترین نوع پروازها و گران‌ترین نوع بلیط‌هایی است که عموم مردم می‌توانند برای سفر خریداری کنند و بعد از آن پروازهای بیزینس و اکونومی قرار دارند. البته بعضی از ایرلاین‌ها یا خطوط هوایی ممکن است تمام انواع پروازها را نداشته باشند و بعضی ممکن است انواع دیگری مانند پرمیوم اکونومی هم داشته باشند.

۱.فرست کلاس

First class گران‌قیمت‌ترین نوع بلیط‌ هواپیماست که معمولا صندلی‌های جلوی هواپیما را شامل می‌شود. کیفیت صندلی‌های ردیف فرست کلاس بیشتر از سایر صندلی‌هاست و به دلیل فضای بیشتر بین صندلی‌ها مسافران در طول پرواز راحت‌تر خواهند بود. همچنین افرادی که این نوع بلیط را دریافت می‌کنند امکان انتخاب منوی پذیرایی به طور شخصی را هم دارند. در کشور ما پرواز فرست کلاس در ایرلاین ماهان امکان‌پذیر می‌باشد.

۲.بیزینس کلاس

اگر روی بلیط شما اصطلاح business class درج شده باشد پرواز شما از نوع تجاری است. صندلی‌های پرواز تجاری بعد از فرست کلاس قرار دارند و امکانات آن‌ها کمتر از پرواز فرست کلاس است اما بازهم نسبت به پرواز اکونومی شرایط این نوع پرواز مساعدتر می‌باشد. پرواز بیزینس یا تجاری مناسب مسافرانی است که برای یک سفر کاری، پروازی آرام با فضای شخصی جهت انجام کارهای خود مانند مطالعه و… نیاز دارند.

۳.اکونومی

در نهایت درج اصطلاح Economy class روی بلیط به معنای اقتصادی بودن آن است. پروازهای اقتصادی نسبت به سایر پروازها ارزان‌تر هستند و خدمات ارائه شده در آن‌ها نسبت به دیگر انواع پروازها در سطح متوسط است.

نوع صندلی | اصطلاحات بلیط هواپیما

اصطلاح بعدی روی بلیط‌های هواپیما مربوط به نوع صندلی است. موقعیت قرارگیری صندلی‌ها در داخل هواپیما متفاوت است، بعضی از صندلی‌ها در کنار پنجره قرار دارند و بعضی دیگر کنار راهرو هستند که هر کدام نوع بلیط متفاوتی دارند. البته در بسیاری از ایرلاین‌ها نوع صندلی بر اساس کارت پرواز مشخص می‌شود اما در بعضی ایرلاین‌ها مسافر می‌تواند همان زمان خرید بلیط نوع صندلی خود را هم مشخص کند. اصطلاحات بلیط هواپیما، زمانی که نوع صندلی همان زمان خرید قابل انتخاب باشد، موارد زیر هستند.

    Aisle seats یا صندلی کنار راهرو

ایزل سیت، صندلی‌های کنار راهروی هواپیما هستند. مزیت این صندلی‌ها این است که موقع پیاده شدن مسافر جزو اولین نفراتی خواهد بود که امکان خروج از هواپیما را دارد. همچنین در صورت نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی نیازی نیست که از مسافر کنار خود درخواست کنید که از جای خود بلند شود.

    Window seats یا صندلی کنار پنجره

اگر روی بلیط یا کارت پرواز شما این اصطلاح وجود دارد، صندلی شما کنار پنجره قرار دارد. صندلی‌های کنار پنجره یا ویندو سیت از پرطرفدارترین صندلی‌های هواپیما هستند. با نشستن روی این صندلی‌ها می‌توانید از زمان لندینگ تا فرود را از پنجره هواپیما تماشا کنید و در طول سفر با تماشای شهرها، ابرها و آسمان تجربه‌ای لذت‌بخش به دست آورید.

انتخاب صندلی‌های کنار پنجره با استفاده از بلیط با کمک حرفی که روی بلیط وجود دارد امکان‌پذیر است. به این صورت که اگر اولین صندلی هواپیما در کنار پنجره از سمت چپ شروع شده و با حرف A نامگذاری شود، به ترتیب می‌توانید صندلی‌های دیگر کنار پنجره را هم مشخص کنید.

    Exit row یا صندلی نزدیک خروج اضطراری

این اصطلاح مخصوص صندلی‌هایی است که نزدیک درب‌های خروج اضطراری قرار دارند. به نظر شما این صندلی‌ها مناسب کدام گروه از مسافران است؟ اگر پاسخ شما سالمندان یا کودکان است، کاملا اشتباه می‌کنید. بلیط صندلی‌های نزدیک درب خروج اضطراری برخلاف تصور بیشتر مردم برای افراد جوان صادر می‌شوند. دلیل این موضوع خالی شدن سریع هواپیماست. طبیعتا اگر افراد جوان نزدیک به درب خروجی باشند، در شرایط اضطراری زودتر از سایرین از هواپیما خارج می‌شوند و در این شرایط مهمان‌دارها فضای بیشتری برای کمک به سالمندان و… در اختیار دارند.

    صندلی استاندارد

Standard، اصطلاح دیگری است که ممکن است روی بلیط هواپیما خود مشاهده کنید. این صندلی‌ها شرایط خاص گفته شده در موارد قبلی را ندارند و معمولا ردیف وسط صندلی‌های کنار راهرو و کنار پنجره را تشکیل می‌دهند.

نوع مسافر | اصطلاحات بلیط هواپیما

در کنار اصطلاحات گفته شده، روی بلیط‌های هواپیما یک اصطلاح دیگر هم درج می‌شود که سن مسافر را مشخص می‌کند. تعیین سن مسافر به منظور تعیین هزینه بلیط، نوع صندلی و… مورد نیاز است و در دریافت کارت پرواز هم از آن استفاده می‌شود. این دسته از اصطلاحات بلیط هواپیما به صورت زیر مشخص می‌شود:

    Adult) ADL) افراد بیشتر از ۱۲ سال در هر سنی با این اصطلاح در بلیط هواپیما مشخص می‌شوند، هزینه بلیط هواپیما برای افرادی که جز این گروه هستند کامل است.

    Child) CHD) این اصطلاح برای کودکان ۲ تا ۱۲ ساله روی بلیط مشخص می‌شود و هزینه بلیط آن‌ها کمتر از بزرگسالان است.

    Infant) INF) این اصطلاح نشان‌دهنده این است که مسافر از ۰ تا ۲ سال سن داشته و در واقع جز نوزادان است.

مهم‌ترین اصطلاحات بلیط هواپیما در مورد انواع بلیط

سومین دسته از اصطلاحات بلیط هواپیما، نوع بلیط را مشخص می‌کنند. نوع بلیط تعیین‌کننده مسائل مختلفی مانند تاریخ پرواز، نوع پرواز و… است بنابراین آشنایی با این اصطلاح هم در زمان تهیه بلیط کمک زیادی به خرید بدون دردسر می‌کند.

    بلیط یک طرفه

اگر بلیطی خریداری کردید که روی آن اصطلاح One way درج شده است، به این معنی است که بلیط شما یک طرفه است و تاریخ برگشت از سفر مشخص نیست. افرادی که زمان مشخصی برای اقامت در شهر مقصد در نظر نگرفته باشند یا قصد برگشت با سایر وسایل نقلیه را داشته باشند، معمولا این نوع بلیط را تهیه می‌کنند.

    بلیط دو طرفه

Round trip یا بلیط دو طرفه از دیگر اصطلاحات بلیط هواپیماست که در صورت وجود آن روی بلیط علاوه‌بر تاریخ رفت، باید به دنبال تاریخ برگشت هم باشید. البته تهیه بلیط رفت و برگشت از یک مبدا و مقصد مشخص به طور جداگانه هم امکان‌پذیر است اما بیشتر ایرلاین‌ها بلیط‌های دو طرفه خود را با قیمت  ارزان‌تری به فروش می‌رسانند. این به دلیل نظم بیشتر برای ایرلاین جهت هماهنگی با کارکنان، برنامه‌ریزی برای پروازها و… است.

    بلیط سیستمی

بلیط‌ها علاوه‌بر یک طرفه و دو طرفه بودن ممکن است به صورت سیستمی، چارتر، لحظه‌ آخری و… هم باشند. این اصطلاحات را معمولا در زمان خرید بلیط از آژانس‌های هواپیمایی شنیده یا در سایت‌های فروش بلیط مشاهده می‌کنید. بلیط سیستمی که اولین نوع بلیط‌هاست به طور مستقیم از سمت شرکت هواپیمایی به فروش رسیده و قیمت بیشتری نسبت به سایر بلیط‌ها دارد. هرچند قیمت این نوع بلیط بیشتر از سایر بلیط‌هاست اما این مزیت را دارد که در صورت نیاز به استرداد، مبلغ راحت‌تر از بلیط‌های دیگر به مسافر برگشت داده می‌شود.

    بلیط چارتر

اگر آژانس‌ مسافرتی به شما پیشنهاد خرید بلیط چارتر را داد، ابتدا به این نکته توجه کنید که بلیط شما قابل استرداد نیست. همچنین قیمت این نوع بلیط برای کودکان و بزرگسالان یکسان است. البته بلیط‌های چارتر ممکن است با قیمت کمتری نسبت به بلیط‌های سیستمی به فروش رسیده یا حتی گران‌تر از بلیط‌های سیستمی باشند که در این صورت بهتر است از چند آژانس مختلف قیمت بلیط‌ را استعلام کرد.

    بلیط لحظه آخری

این بلیط معمولا بعد از کنسل کردن بلیط توسط سایر مسافرین در لحظات آخر نزدیک به پرواز به فروش می‌رسد و چون خرید آن‌ها به منظور پر شدن هواپیما و جلوگیری از ضرر و زیان ایرلاین الزامی است، با قیمت کمتری نسبت به دیگر بلیط‌ها به فروش می‌رسد.

    پرواز مستقیم

علاوه‌بر نوع بلیط، یک موضوع دیگر هم با توجه به بلیط هواپیما و اصطلاحات موجود در آن مشخص می‌شود و آن نوع انجام پرواز است. اگر روی بلیط شما اصطلاح Direct Flight مشخص شده باشد، پرواز مستقیم خواهد بود. به این معنی که پرواز در مسیر مبدا تا مقصد بدون هیچ توقفی و یک‌سره انجام می‌شود.

    پرواز استاپ اور

یکی دیگر از اصطلاحات بلیط هواپیما در مورد نوع انجام پرواز، Stop Over است. به این معنی که برای رسیدن از مبدا تا مقصد یک توقف ۲۴ ساعته یا بیشتر انجام می‌شود. البته ممکن است این توقف کمتر از ۲۴ ساعت باشد که در این صورت با اصطلاح Lay Over در بلیط مشخص می‌شود. اگر پرواز توقف بیشتر از ۲۴ ساعت داشته باشد، این امکان را دارید که از فرودگاه خارج شوید اما در پروازهای کمتر از ۲۴ ساعت توقف مسافر باید تا زمان پرواز بعدی در فرودگاه منتظر بماند.

نتیجه‌گیری | اصطلاحات بلیط هواپیما

آشنایی با اصطلاحات بلیط هواپیما به مسافر کمک می‌کند تا خرید بلیط را به شکل ساده‌تری انجام داده و پرواز راحت‌تری را تجربه کند. موارد زیادی را می‌توان مثال زد که مسافر به دلیل عدم آشنایی با این اصطلاحات دچار ضرر و زیان مالی شده یا از پرواز خود جا مانده باشد. مطلبی که مجله گردشگری الی گشت مطالعه کردید شامل اصلی‌ترین اصطلاحاتی است که در تهیه بلیط باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید. برای مطالعه مطالب مشابه کافی است مقالات سایت ما را دنبال کنید.

    سوالات متداول

۱. اصطلاحات بلیط هواپیما را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد؟

اصطلاحات بلیط هواپیما را می‌توان در سه دسته‌بندی کلی نوع بلیط، کلاس پرواز و نوع صندلی تقسیم‌بندی کرد.

۲. کلاس‌های پروازی در بلیط هواپیما با چه اصطلاحاتی مشخص می‌شود؟

فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی سه نوع رایج کلاس‌های پروازی هستند که در بلیط‌ها به ترتیب به صورت First class، business class و economy مشخص می‌شوند.

۳. اصطلاحات مربوط به سن مسافران در بلیط هواپیما کدامند؟

بزرگسال، کودک و نوزاد سه اصطلاح مربوط به رده سنی مسافران در بلیط هستند.

منبع: فلایتیو

دکمه بازگشت به بالا