جامعهکسب و کار برتر

ارتفاع لوله ونت فاضلاب روی بام

استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب در مکان های مختلف

یکی از مهمترین پارامترهایی که باید در هنگام اجرای لوله کشی فاضلاب مد نظر قرار دهید، توجه به استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب است. با ما همراه باشید تا با توضیحات بیشتر در این خصوص آشنا شوید. همانطور که می دانید سیستم لوله کشی ساختمان به دو بخش کلی و تقسیم می شود. هر کدام از این دو سیستم بنا بر نوع بهره وری که در ساختمان دارند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اما لوله های فاضلابی به دلیل نقش پر رنگی که در حفظ بهداشت و پاکیزگی ساختمان از طریق دفع مواد زائد دارند، باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

سه عامل مهم که در هنگام اجرا و نصب لوله های فاضلابی باید به دقت بررسی شود تا بتوان به هدف مهم کارایی آن دست یافت عبارتند از: ، قطر و ارتفاع استاندارد لوله های فاضلابی. به همین دلیل در ادامه این مطلب از مجموعه لوله بازکنی؛ قصد داریم تا در خصوص استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب در مکان هایی همچون سینک ظرفشویی، روشویی، توالت فرنگی، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و لوله ونت فاضلاب پشت بام توضیحاتی را بیان کنیم.

دستگاه لوله بازکنی | قیمت لوله بازکنی | لوله بازکنی تهران

ارتفاع لوله فاضلاب در سینک ظرفشویی

همانطور که از لیست ذکر شده می توان برداشت کرد، ارتفاع استاندارد لوله های فاضلاب بنا بر نوع کاربری از آن ها با یکدیگر متفاوت است. اولین محلی که در این قسمت قصد داریم تا ارتفاع لوله فاضلاب آن را بررسی کنیم، سینک ظرفشویی است.

میزان ارتفاع سینک ظرفشویی از کف ساختمان معمولاً بین 75 تا 110 سانتی متر است، که این ارتفاع با توجه به مدل سینک می تواند متغییر باشد.

با این توضیح که اگر سینک ظرفشویی در ارتفاع 88 سانتی متری از کف زمین قرار بگیرد، میزان استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب آن 70 سانتی متر است.

اما اگر سینک ظرفشویی در ارتفاع 110 متری از کف نصب شود، 88 سانتی متر ارتفاع برای لوله فاضلاب آن کفایت می کند.

دلیل اهمیت ارتفاع استاندارد لوله فاضلاب سینک این است که اگر لوله فاضلاب بیش از حد کوتاه یا بلند باشد، تخلیه مواد فاضلابی به خوبی صورت نمی گیرد.

زیرا مایعات برای حرکت کردن نیاز به ارتفاع استاندارد دارند تا فشار کافی برای جابجایی آن ها ایجاد شود.

توجه!

استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب در محل هایی که فضای کافی برای عبور لوله وجود داشته باشد، 75 درصد ارتفاع سینک می باشد.

اگر می خواهید در کنار اطلاع از ارتفاع لوله فاضلاب سینک از طریقه لوله کشی آب و فاضلاب در این محل نیز آگاه شوید، به مقاله مراجعه کنید.

ارتفاع لوله فاضلاب سینک روشویی

اگر قصد در ساختمان های عمومی را دارید، میزان ارتفاع سینک و طبیعتاً میزان ارتفاع لوله فاضلاب آن با سینک روشویی منزل متفاوت است.

زیرا در کل متفاوت بوده و در نتیجه روشویی نیز به عنوان یکی از تجهیزات مهم در این محل ها باید در ارتفاعی بالاتر از حد معمول خود نصب شود تا تمام افراد با میانگین قد بلند بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

بنابراین ارتفاع لوله فاضلاب برای روشویی در محل های عمومی مانند پاساژها 68 سانتی متر و در مقابل برای مکان های مخصوص کودکان مانند مهدهای کودک ارتفاع لوله فاضلاب روشویی نباید بیشتر از 43 سانتی متر باشد.

در بالای یک تکه سنک کابینتی صورت می گیرد، این نوع روشویی دارای جلوه زیباتری بوده و علاوه بر این ارتفاع لوله فاضلاب در این مدل روشویی کمی بیشتر است.

چرا که این مدل از روشویی به دلیل قرار گرفتن بر روی کابینت کمی بالاتر از حد معمول قرار می گیرد، با این اوصاف ارتفاع لوله فاضلاب روشویی سنگی کابینتی یا کمدی بین 60 تا 70 سانتی متر است.

ارتفاع لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

در ساختمان سازی های جدید علاوه بر اجرای لوله فاضلاب مخصوص ماشین لباسشویی، را نیز در نظر می گیرند.

با این هدف که در صورت استفاده همزمان از ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی مشکلی برای تخلیه مواد فاضلابی این دو وسیله ایجاد نشود.

برای این منظور از لوله فاضلابی با قطر 40 تا 45 سانتی متر استفاده کرده و لوله را در ارتفاع 40 سانتی متری از کف آشپزخانه نصب می کنند.

علاوه بر این لازم به ذکر است که ماشین ظرفشویی دارای شیلنگ تخلیه متصل به قسمت خروجی فاضلاب ماشین می باشد که دارای حدود 2 متر طول و 15 سانتی متر قطر می باشد. این شیلنگ باید به طول کامل در داخل لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی قرار بگیرد.

یکی از عوامل مهمی که مانع از برگشت مواد فاضلابی ماشین ظرفشویی از داخل لوله فاضلابی و می شود، این است که شینگ کاملاً درون لوله فاضلاب قرار گرفته و ارتفاع لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی کمتر از 45 سانتی متر نباشد.

ارتفاع لوله فاضلاب ماشین لباسشویی

در کنار لوله کشی ماشین ظرفشویی از اهمیت زیادی برخوردار است و دارای جزئیاتی است که باید به منظور پیشگیری از برگشت آب فاضلاب ماشین لباسشویی و همچنین پخش شدن بوی فاضلاب حاصل از مواد زائد رعایت شوند.

از جمله این نکات قطر لوله و ارتفاع لوله فاضلاب ماشین لباسشویی است. به همین دلیل سازمان نظام مهندسی استانداردی برای این منظور در نظر گرفته است.

با این توضیح که قطر لوله فاضلاب باید 45 سانتی متر و ارتفاع لوله فاضلاب ماشین لباسشویی از کف ساختمان 40 تا 45 سانتی متر می باشد.

البته به خاطر داشته باشید که شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی نیز مانند شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی باید به طور کامل درون لوله فاضلاب ماشین قرار بگیرد تا از برگشت آب های فاضلابی و پخش شدن بو در ساختمان پیشگیری شود.

ارتفاع لوله فاضلاب برای توالت فرنگی

لوله فاضلاب توالت فرنگی مسئول انتقال مواد فاضلابی توالت فرنگی به درون لوله فاضلاب اصلی در ساختمان می باشد. سایز قطر استاندارد لوله فاضلاب توالت فرنگی 11 سانتی متر بوده و از جنس پی وی سی است.

لوله فاضلاب توالت فرنگی باید در حدود 7 سانتی متر از محل خروجی فاضلاب مخصوص توالت فرنگی تعبیه شده در کف دستشویی بالا بیاید تا بر روی آن نصب شود.

ارتفاع لوله ونت فاضلاب روی بام

همانطور که می دانید یکی از محل هایی که سیستم فاضلاب ساختمان در آن اجرای می شود، بالای پشت بام است، که در این محل اجرا می شوند.

این لوله ها مسئول هدایت گازهای آلوده فاضلابی تولید شده درون لوله های فاضلابی به خارج از ساختمان هستند و دارای ارتفاع مشخص شده ای می باشند.

استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب ونت بر روی پشت بام بر اساس نظام مهندسی به میزان 2 متر بالاتر از کف بام در نظر گرفته شده است.

البته در صورتی که در فاصله افقی کمتر از یک متر از لوله فاضلاب پشت بام دریچه ورود هوا مثل کولر موجود باشد، مقدار این ارتفاع به 2 متر بالاتر از ارتفاع کولر افزایش پیدا می کند.

با این هدف که دوباره گازهای فاضلابی از طریق دریچه کولر به داخل ساختمان برگشت نکنند.

دلیل اهمیت توجه به استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب

همانطور که در ابتدای متن گفتیم، سه عامل شیب، ارتفاع و قطر لوله های فاضلابی نقش به سزایی در کارایی و راندمان سیستم فاضلاب کل ساختمان دارند. در این قسمت به چند نکته در این زمینه اشاره می کنیم:

  • جلوگیری از پخش شدن و برگشت بوی بد فاضلاب در ساختمان
  • عدم سر ریز شدن آب های فاضلابی در محل تخلیه آن ها
  • حفظ سرعت یکسان و مناسب تخلیه مواد فاضلابی
  • پیشگیری از جا ماندن مواد فاضلابی جامد در لوله ها

با توجه به موارد ذکر شده کاملاً مشخص می شود که باید در هنگام اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده کرد تا هیچگونه اختلالی در تخمین ها و اندازه گیری های صورت گرفته برای قرار دادن لوله ها و قطر آن ها ایجاد نشود. در غیر این صورت باید چند برابر هزینه کرد تا مشکلات ایجاد شده را از طریق ساختمان و یا تعمیرات جزئی در آن بر طرف کرد.

 

منبع:

ایران تجارت

لوله بازکنی سعادت آباد

دکمه بازگشت به بالا