چطور بک لینک بسازیم؟

کارهایی که باید قبل از شروع ساخت بک لینک مورد توجه قرار دهید

قبل از شروع آموزش سئو صفحات دسته بندی و بک لینک سازی باید ساختار وب سایت را از نظر سئو بررسی کنید. سعی کنید تمام پارامترها را برای  خود بررسی کنید. برای کارایی بیشتر و صدمه نزدن به سایت خود بهتر است که این کارها را به وسیله یک کارشناس سئو انجام دهید تا مشکلی برای سایت پیش نیاید علاوه بر آن میتوانید از کارشناس سئو برای لینک سازی خود استفاده کنید و یا با پرداخت مبلغی مشاوره ای برای  لینک سازی دریافت کنید. عامل بعدی که در لینک سازی باید به آن توجه کنید این است که باید به اندازه کافی محتوا برای سایت خود داشته باشید. اینطور نباشد که در ابتدای شروع به کار سایت و بدون داشتن محتوا شما اقدام به ساخت بک لینک کنید. حتی همواره با لینک سازی خیلی بهتر است که تولید محتوا نیز داشته باشید در نهایت بعد از بررسی های لازم شروع به لینک سازی کنید.

بهترین سایت ها برای بک لینک

 همانطور که در بالا گفته شد بهترین سایت ها برای بک لینک میتوان به شبکه های اجتماعی ، وبلاگها ، سایت های دانشگاهی، فروم ها و اتاق های گفت و گو و… اشاره کرد. این موارد همواره بهترین سایت ها برای بک لینک هستند. یکی از مزیت های این وب سایت ها این است که شما میتوانید انجام دهید.

چگونه بک لینک بگیریم؟

همواره هر سئوکاری روش های گرفتن بک لینک و مکان های مخصوص به خود را دارد ولی از بهترین سایت های ایجاد لینک میتوان به وب سایت فروم ها و تالارهای گفتمان اشاره کرد. حتی ساخت بک لینک برای این شبکه ها نیز باید طبق اصول لینک سازی باشد و فراموش نکنید که بهترین روش ساخت بک لینک انتشار مقاله و متن با ذکر منبع است. این کار وقتی تاثیر بیشتری دارد که در پروفایل خود نیز اطلاعات سایت خود را وارد کنید. علاوه بر آنها در وبلاگ های رایگان نیز می توانید عضو شوید و در آنها مطابق با استانداردها شرو ع به ساخت لینک کنید.

نکات ساخت بک لینک

* ساخت بک لینک باید یک روند طبیعی داشته باشد و تعداد ساخت بک لینک  در روزها و ماهها باید متعادل باشد. برای مثال نباید در یک روز کاری تعداد 80 بک لینک و در روزهای دیگر ماکزیمم ده بک لینک بسازید. در حالت متوسط تعداد لینک های ساخته شده برای سایت در طول زمان باید یکنواخت باشد و اگر هم سعی در افزایش ساخت بک لینک دارید باید با یک شیب ملایم حرکت کنید. یکی از مهم ترین پارامترها در نحوه ساخت بک لینک دقت به دائمی بودن لینک است و لینک های غیر دائمی که به صورت ریپورتاژهای ماهانه فروخته می شود ارزشی ندارد تازه ضرر نیز دارد.

*در ساخت بک لینک هر چه تعداد بک لینک ها بیشتر باشد کار برای رقابت رتبه اولی سایت ها راحت تر است این به این معنی نیست که تعداد بک لینک خیلی مهم تر از کیفیت آنها است اگر بک لینک با کیفیت داشته باشید خیلی راحت رشد می کنید در غیر اینصورت با دست خودتون سایت خود را نابود کرده اید . فرآیند ساخت بک لینک را زیر نظر یک متخصص سئو انجام دهید زیرا اگر از روش های اشتباه و غلط استفاده کنید سایت شما توسط گوگل پنالتی شده که خروج از ان نیز بسیار زمانبر و خطرناک است.

* لینک های خود را در سایت هایی با فعالین مشابه قرار دهید.

* برای ساخت لینک ها همواره از یک کلمه خاص به وفور استفاده نکنید زیرا اگر میزان استفاده شده از آن کلمه زیاد باشد گوگل از آن کلمه برای سایت شما صرف نظر می کند.

* در قرار دادن لینک های فالو به وب سایت دیگر و حتی برعکس توجه داشته باشید.

* در لینک های خود زیادی از کلمات کلیدی استفاده نکنید

* لینک دادن مقالات درون یک سایت کار بسایر ارزشمندی است ولی در انجام این کار افراط نکنید.

* سعی در خرید لینک های غیر طبیعی نداشته باشید مثلا بارها شده است که دیده ایم افرادی عباراتی را مانند 2000 بک لینک رایگان و یا 1000 بک لینک رایگان را در گوگل سرچ کرده اند

* تبادل لینک به یک روش منسوخ تبدیل شده است برای ساخت لینک سعی کنید از قوانین تعدی استفاده کنید. برای مثال سایت A به سايت B لینک داده است حال اگر سایت B به C و C به A لینک داده باشد خیلی ارزش بیشتری نسبت به تبادل های دوطرفه دارد.

* از خرید بک لینک جدا خودداری کنید.

بک لینک چیست؟

بک لینک به زبان ساده، به لینک یک وب‌سایت در وب‌سایت دیگر گفته می‌شود، در دنیای وب هرگاه که بخواهیم کاربران یک صفحه یا وب‌سایت را به سایت دیگری هدایت کنیم از لینک استفاده می‌کنیم، لینک‌ها در واقع آدرس‌های قابل کلیک هستند که در نوشته‌ها، دکمه‌ها یا تصاویر جاگذاری می‌شوند. گوگل برای اینکه مشخص کند کدام وب‌سایت‌ها نسبت به دیگران بهتر هستند از روش تایید و ارجاع در دنیای اینترنت استفاده می‌کند، که این روش با لینک دادن صورت می‌گیرد. پس زمانی که در وب‌سایت، لینکی ‌ایجاد کنید، می‌توانید بگویید که به آن وب سایت بک لینک داده و گیرنده‌ی لینک هم می‌تواند بگوید ما بک لینک گرفته‌ایم.

چرا بک لینک اهمیت دارد؟

در سال‌های ابتدایی راه‌اندازی اینترنت، تنها روش دسترسی به وب‌سایت یا وبلاگ‌ها داشتن آدرس آنها بود و در صورتی که آدرس وب‌سایتی را نمی‌دانستید، به هیچ عنوان نمی‌توانستید به آن سایت ورود کنید و وب‌سایت‌ها هم هیچ بازدیدی دریافت نمی‌کردند. اما با سرعت این مشکل حل شده و با امکان ایجاد لینک باکس در صفحات دیگر، وب‌سایت و وبلاگ‌های کوچکتر معرفی شدند.

در ابتدا گوگل از معیارهای بسیار ساده جهت رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کرد، اما در حال حاضر که رقابت بین رقبا کاملا جدی شده، شاخصه‌های گوگل نیز جهت شناسایی وب‌سایت‌های بهتر، تغییر کرده‌است. از آنجا که بک لینک‌ها هنوز هم نقش تاثیرگذاری در سئو و بهبود رتبه در نتایج گوگل را دارند، بک لینک به تنهایی هم می‌تواند باعث افزایش بهبود وب‌سایت شود و قرار گرفتن بک لینک در  صفحات پربازدید، امکان کلیک بیشتری فراهم می‌آورد.

معرفی انواع لینک از نظر ماهیت

قبل از اینکه به سراغ فاکتورهای مهم در ساخت بک‌لینک و نحوه بک لینک سازی برای وبسایت برویم، بهتر است با ماهیت لینک‌ها نیز آشنا شویم. در زمان ایجاد هر لینک، شناسه‌ای برای آن مشخص می ‌شود که گوگل آن را تشخیص دهد و به طور کلی چهار نوع لینک وجود دارد که شناسه آنها برای گوگل مشخص است:

 • لینک فالو یا دو فالو: مهم‌ترین نوع لینک است؛ زیرا موتور جستجو حتماً آن را دنبال می‌کند.
 • لینک نوفالو: این لینک‌ها را موتورهای جستجو دنبال نمی‌کنند.
 • لینک تولید شده توسط کاربر: این مدل لینک‌ها توسط کاربران در بخش نظرات سایت‌ها و انجمن ها تولید می‌شود.
 • لینک اسپانسری: در گروه لینک‌های پولی قرار می‌گیرد.

در این بین بیشترین تاثیر و ارزش را لینک‌های فالو دارند و البته کمترین تاثیر را هم لینک‌های نوفالو دارند؛ اما به هیچ عنوان توصیه به حذف این مدل لینک سازی هم نمی‌شود.

فاکتورهای مهم در ساخت بک‌لینک برای وب‌سایت

روش‌های زیادی در ساخت بک‌لینک برای وب‌سایت وجود دارد که استفاده درست و اصولی از هر کدام از این روش‌ها در بهبود رتبه سایت تاثیر می‌گذارد. در اینجا به مهم‌ترین فاکتورها و اصول در ساخت بک لینک اشاره می‌کنیم:

 • به طور کامل و دقیق تمام اصول سوء داخلی یا همان on Page Seo را کاملا رعایت کنید، در واقع تمامی کارهای لازم مانند تولید محتوای سئو شده، بهینه‌سازی دسته‌ها، بهینه‌سازی کدهای قالب سایت، استفاده از هاست باکیفیت و مواردی از این قبیل به طور کامل برای گوگل بهینه شده باشد. شما می‌توانید مقاله را مطالعه کنید تا بهتر این مورد را اجرا نمایید.
 • سعی کنید برای صفحات مختلف از وب‌سایت خود لینک سازی کنید، زیرا گوگل متوجه لینک سازی‌ها می‌شود.
 • از انکرتکست‌های مختلف برای لینک سازی استفاده کنید و به هیچ عنوان فقط بر روی یک کلمه کلیدی تمرکز نکنید و بر روی کلمات هم معنی و هم خانواده کلمه کلیدی نیز لینک سازی انجام دهید.
 • هیچ وقت در یک زمان مشخص و سر ساعت مقرر لینک سازی انجام ندهید.
 • در سایت‌هایی که میزان اسپم بالایی دارند، لینک سازی نکنید. استفاده از سایت‌هایی با اعتبار بالا و سایت‌های با اعتبار متوسط و پایین نیز جهت لینک سازی طبیعی، بهتر است.
 • هم‌زمان برای سایتتان لینک‌های فالو و همچنین لینک نوفالو هم بسازید تا برای گوگل طبیعی باشد.

چگونه برای وب‌سایت بک لینک بسازیم؟

روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها لینک سازی به درستی انجام می‌ گردد، در صورتی‌که با نحوه بک لینک سازی برای سایت به خوبی آشنا باشید نتایج مناسبی دریافت می‌کنید، مانند:

ایجاد پست مهمان

برخی از سایت‌ها به سایر نویسندگان این اجازه را داده که مقالات خود را با ذکر منبع، بارگذاری کنند. در واقع یکی از بهترین مکان‌ها برای ایجاد بک لینک، پست مهمان در وب‌سایت‌هایی با استراتژی خاص است، فقط باید توجه داشته باشید که صاحبان وب‌سایت لینک‌های شما را nofollow نکنند.

بک لینک در رپورتاژ

در این روش مقاله یا خبری را منتشر می‌کنید که در میان متن آن لینک‌های خاصی مشخص می‌گردد، رپورتاژ جزء متداول‌ترین روش‌ها برای گرفتن بک لینک است. از لحاظ سئو هیچ ضرری ایجاد نمی‌کند و با دانستن روش‌های مناسب آن، بک لینک‌های قوی و موثر می‌سازد.

ساخت بک‌لینک در هدر، فوتر، منو یا ستون‌های وب‌سایت

در هر وب سایت به اندازه تعداد صفحات آن هدر و فوتر و سایر بخش های ثابت وجود دارند که با ساخت بک لینک در هر کدام از این قسمت‌ها امکان ساخت همزمان بک لینک‌های زیادی فراهم می‌آید.

استفاده از فروم‌ها یا انجمن‌ها

یکی از روش‌های بسیار خوب برای نتیجه گرفتن و لینک سازی، قرار دادن پست و مطالب مربوط به وب‌سایت در فروم‌ها یا انجمن ها است، ابتدا باید فروم‌های مرتبط با وب‌سایت را شناسایی کرده و پس از اطلاع پیدا کردن از قوانین آنها شروع به فعالیت کنید.

سه دلیل مهم لینک سازی در انجمن‌ها عبارتند از:

 1. امکان گرفتن لینک دوفالو از اکثر انجمن‌ها
 2. امکان لینک سازی به دو روش (لینک پروفایلی، لینک درون محتوا)
 3. وجود تعداد زیادی فروم یا انجمن که به عنوان یک منبع بی پایان برای لینک سازی محسوب می‌شوند.

استفاده از شبکه های اجتماعی

در حال حاضر شبکه های اجتماعی زیادی وجود دارند که در سرتاسر دنیا مورد استفاده همه مردم هستند مانند: فیس‌بوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام و غیره که عضو شدن در این شبکه‌ها مزیت‌های زیادی برای کسب و کارها دارد، زیرا ورود مردم به این فضاها بیشتر است و گذاشتن لینک در آنجا نرخ کلیک بالاتری را به دنبال دارد.

اظهار‌نظر در بلاگ‌ها

به عنوان یکی از زیرکانه‌ترین روش‌های ساخت بک‌لینک در نظر گرفته می‌شود. به این صورت که پست‌های مرتبط با کسب و کار خود را مطالعه کرده و نظر خود را به صورت کاملا دقیق و هدفمندانه بنویسید.

بازاریابی ویدئویی

استفاده از فضای یوتیوب و آپارات برای بازنشر لینک‌ها یک تکنیک بسیار ساده و کاربردی است که با تولید ویدئوهای مربوط به محصولات و خدمات مختلف بازخورد مناسبی را دریافت می‌کنید.

ایجاد کردن وبلاگ وبسایت خود

ایجاد یک وبلاگ با نام سایت در یکی از سیستم‌های وبلاگ‌دهی و قرار دادن مطالب عادی و لینک دادن آن به صورت نوفالو، یکی دیگر از روش‌های هوشمندانه ایجاد بک لینک برای وبسایت است.

بک لینک بی ارزش ندهید!

در حال حاضر گوگل برای مبارزه با فایل‌های اسپم و یا جلوگیری از خرید بک لینک، الگوریتم‌های مختلف مانند الگوریتم پنگوئن را با هدف بررسی سلامت کامل لینک سازی سایت‌ها به وجود آورده است که وظیفه آن شناسایی و جریمه سایت‌هایی است که با خرید بک لینک یا استراتژی های فریبنده، لینک سازی کرده‌اند.

الگوریتم پنگوئن به گونه‌ای طراحی شده که به آسانی می‌‌تواند لینک سازی سالم را تشخیص دهد و رفتارهای فریبنده را به آسانی متوجه می‌شود. برای جلوگیری از مشکوک شدن پنگوئن به سایت باید برخی از فعالیت‌های غیرطبیعی را انجام ندهید مانند:

 • به جای ساخت صدها لینک کم ارزش فقط چند لینک با ارزش در سایت‌هایی با اعتبار دامنه بالا تهیه کنید.
 • لینک سازی‌ها را بر روی صفحه اصلی سایت متمرکز نکنید و در صفحات داخلی نیز تقویت نمایید.
 • لینک سازی‌ها بر روی کلمات متنوع و عبارات و ترکیب‌های با مفهوم انجام شود.
 • ساخت بک لینک در بازه‌های زمانی مختلف و با فاصله باید صورت بگیرد.
 • به هیچ عنوان در سایت‌های تبادل لینک فعالیت نکنید.

دریافت بک‌لینک از ادمین‌سایت

یکی از شیوه‌های دریافت بک‌لینک موثر، لینک گرفتن از کلمات درون مقاله از وب‌سایت‌های با اعتبار است. این شیوه که مدتی است در رسانه‌ی ادمین سایت فعال شده، به شما این امکان را می‌دهد از مقالات پر بازدید و با کلمات کلیدی هدفمند بک‌لینک فالو و دائمی دریافت نمایید.

نکته مهم خرید بک لینک

خرید بک لینک انبوه، می‌تواند جزء بزرگترین اشتباهات صاحبان وب سایت‌ها باشد؛ زیرا گوگل به درستی می‌تواند بین محتواهای خوب و بی ارزش تفاوت قائل شود و با تشخیص دادن محتوای بی ارزش در سایت، به هیچ عنوان اجازه ورود صفحه یا وب‌سایت را به نتایج برتر نمی‌دهد، پس با تولید محتوای مناسب، امکان بک لینک‌گیری به صورت طبیعی بیشتر است.

دکمه بازگشت به بالا