بین الملل

تظاهرات گسترده معترضان در تل‌آویو علیه نتانیاهو

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله خانواده، هزاران معترض، شامگاه شنبه بار دیگر، تظاهرات گسترده‌ای را علیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی برگزار کردند.

خانواده اُسرای اسرائیلی در غزه نیز در این تظاهرات حضور داشته و از نتانیاهو و کابینه‌اش خواستند تا هر چه زودتر به توافقی با حماس برای آزادی اُسرا دست پیدا کند.

تظاهرات کنندگان یکی از خیابان‌های اصلی تل‌آویو در منطقه کاپلان را مسدود کردند.

 

 

 سی‌ان‌ان گزارش داده خانواده‌های اسرای باقی‌مانده در غزه از بنیامین نتانیاهو بابت رد کردن توافق آتش‌بس با حماس خشمگین هستند.

«آدینا موشه» ۷۲ ساله که جزو اسرای آزادشده در جریان توافق آتش‌بس قبلی است یکی از پنج اسیر سابق است که به تازگی علیه نتانیاهو موضع گرفته است.

او در یک نشست خبری که با حضور خانواده‌های اسرا برگزار شد گفت: «آقای نتانیاهو، روی سخن من با شما است. همه چیز در دست توست. فقط تو.»

موشه ادامه داد: «نگرانی من این است که اگر همین مسیر را ادامه دهی و به سمت نابودی حماس پیش بروی، هیچ گروگانی برای آزاد کردن باقی نخواهد ماند.»

نتانیاهو در روزهای گذشته با رد طرح حماس برای آتش‌بس گفت: «تسلیم شدن در برابر مطالبات وهم‌آلود حماس تنها باعث فاجعه‌ای دیگر برای اسرائیل، باعث کشتاری دیگری خواهد شد.» او اضافه کرد که تداوم فشار نظامی بر حماس «شرط لازم» برای امنیت اسرائیل است.

سی‌ان‌ان نوشته فشارها بر کابینه شکننده نتانیاهو که قادر به بازگرداندن اسرا از غزه نبوده رو به افزایش است و برای اولین بار از ۷ اکتبر به این سو تظاهرات‌کنندگان اسرائیلی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده‌اند.

مطابق این تحلیل، با ادامه‌دار شدن جنگ، کابینه ائتلافی که بعد از حملات ۷ اکتبر تشکیل شده هر روز شکننده‌تر از روز قبل به نظر می‌رسد و اختلاف‌ها بر سر راهبرد نتانیاهو در خصوص روش آزادسازی اسرا رو به تشدید است.

حماس چند روز پیش طرحی ۳ مرحله‌ای برای آتش‌بس در نوار غزه پیشنهاد کرده بود که شامل آتش بس، تبادل اسرا و اجساد، بازسازی غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه بود.

 هر یک از مراحل قرار بود در ۴۵ روز اجرایی شوند. حماس پیشنهاد کرده بود که در نخستین مرحله، مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل در خصوص توقف عملیات نظامی شود. در ۴۵ روز دوم، نیروهای اسرائیلی کاملا از غزه عقب‌نشینی کنند و در مرحله سوم، اجساد و بقایای کشته شدگان میان دو طرف مبادله شوند. 

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا