اقتصادیکسب و کار برتر

سرویس دوره ای تعمیر گیربکس اتومات

تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد.
لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بسته به نواع گیربکس و مدل خودرو و دستورالعمل سازنده بین 20000 کیلومتر تا 60000 کیلومتر میباشد.

ایا روغن گیربکس اتوماتیک نیاز به تعویض دارد | تعمیر گیربکس اتومات بندرعباس | تعمیر گیربکس اتومات پراید

ابتدا با عملکرد گیربکس اتوماتیک آشنا شوید

گیربکس چیست ؟ سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک به چه صورت است ؟ هر خودرو برای حرکت خود نیاز به نیرو دارد و این میزان نیرو را نیز لازم است از یک منبع مناسب دریافت کند. در واقع می توان گفت حرکت اصلی خودروها ناشی از عامل های مختلفی همچون عامل های تامین کننده نیرو و عامل های انتقال دهنده نیرو است که اهمیت بسیار بالایی داشته و نمی توان آن ها را نادیده گرفت. در اینجا تولید کننده نیرو موتور خودرو می باشد و انتقال دهنده آن نیز دارای بخش های مختلفی بوده و هر کدام از این بخش ها ویژگی های خاص خود را دارند. تمام بخش هایی که عمل انتقال نیرو را انجام می دهند براساس ساختاری که برای آن ها در نظر گرفته شده است به صورت پیوسته و درکنار هم فعالیت های خود را انجام می دهند.

وظیفه سیستم انتقال دهنده نیرو ، انتقال دادن نیروی تولید شده توسط موتورها به چرخ ها است تا به این صورت خودرو بتواند حرکت کند. به طور کلی سه بخش اصلی عملکرد سیستم انتقال نیرو را انجام می دهند که این سه بخش شامل کلاج ، جعبه دنده و دیفرانسیل می شود. جعبه دنده همان گیربکس است که امروزه به دو صورت دستی و اتوماتیک در بازار موجود بوده و در عملکرد این سیستم نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در اینجا این پرسش مطرح  می گردد که گیربکس ها چه ویژگی هایی دارند ؟ در ادامه این نوشتار ضمن پاسخ به این پرسش به بررسی دقیق سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک نیز خواهیم پرداخت و از شما می خواهیم جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتها ما را مهمان نگاه های پرفروغ خود نمایید.

گیربکس چیست؟

در راستای بررسی گیربکس باید بگوییم که موتور خودرو نوعی گشتاور را تولید می نماید و این گشتاور تولیدی لازم است براساس نیاز خودرو به چرخ انتقال داده شود تا به این طریق بتوان خودرو را به حرکت درآورد. همان گونه که بیان نمودیم سیستم های انتقال نیرو وظیفه دارند تا این گشتاورها را به چرخ انتقال داده و نیاز خودروی شما را برآورده سازند. در اینجا گیربکس وظیفه دارد تا این نیرو را کنترل و تنظیم نموده و شرایط لازم را برای این فرآیند فراهم کند. اگر بخواهیم به زبان ساده تر این امر را تشریح دهیم می توان گفت گیربکس این اجازه را به راننده ها می دهد تا خودرو خود را در شرایط متفاوتی با سرعت های گوناگون کنترل نمایند اما لازم است بدانید این امر تنها وظیفه گیربکس ها به شمار نمی رود.

وظایف مهم گیربکس

قبل از بررسی جامع سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک بهتر است اشاره ای کوتاه به دیگر وظایف گیربکس ها داشته باشیم. از مهم ترین وظایف جعبه دنده ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • پیشگیری از سرعت های ناخواسته
  • تنظیم جهت به حرکت درآمدن خودرو
  • کار کردن موتور بدون به حرکت دادن خودرو

انواع مختلف گیربکس ها

گیربکس ها انواع مختلفی داشته و هرکدام از آن ها نیز قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را به همراه دارند. به طور کلی گیربکس ها به دسته های زیر تقسیم می گردند.

  • گیربکس دستی
  • گیربکس اتوماتیک
  • گیربکس خودکار

از انجا نوشتار ما به سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک اختصاص دارد تنها به بررسی گیربکس های اتوماتیک خواهیم پرداخت.

گیربکس اتوماتیک چیست؟

در بخش های قبل با گیربکس آشنا شدید و دانستید که این جعبه دنده ها وظیفه کنترل میزان قدرت را برعهده دارند. گیربکس های اتوماتیک یکی از نمونه گیربکس های حال حاضر بازار می باشند که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این نوع گیربکس ها پیچیدگی خاصی را برای شما به همراه ندارد زیرا لازم است تا تنها پدال را فشرده و دنده خودرو را در حالت رانندگی قرار دهید و به این صورت خودرو خود را به حرکت درآورید. لازم به ذکر است که سیستم این نوع گیربکس ها پیچیده است اما استفاده از آن ها بسیار ساده بوده و در ساختار گیربکس های اتوماتیک دیگر کلاجی به چشم نمیخورد. در حال حاضر کمپانی های مختلفی در راستای تولید این نوع گیربکس ها فعالیت دارند که تاکنون نیز توانسته اند محصولاتی متنوع را راهی بازار کنند.

فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک و دستی چه تفاوت هایی دارند ؟

سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک شامل تعویض فیلترهای نیز می شود زیرا گیربکس ها دارای فیلترهای خاصی با یک مجموعه وظایف هستند که لازم است به صورت دوره ای آن ها را تعویض نمود. لازم به ذکر است که تعمیرکاران باید تشخیص دهند که آیا فیلتر خودروی شما نیاز به تعویض دارد یا خیر ؟ این نکته را نیز نباید فراموش کنید که برای تعویض فیلتر باید به طورکامل گیربکس خودروی شما باز گردد تا به این طریق بتوان به فیلتر تعبیه شده دسترسی یافت.

تعویض فیلتر یا روغن فیلتر گیربکس اتوماتیک متفاوت با گیربکس های دستی است و این فیلترها نقش بسیار مهمی را در گیربکس های خودروی شما ایفا می کنند. همان گونه که می دانید حرارت و دما به راحتی می توانند به گیربکس ها آسیب وارد سازند بنابراین یک گیربکس مناسب باید بتواند در چنین شرایطی نیز عملکرد فوق العاده ای داشته باشد. روغن گیربکس ها نیز نقش بسیار مهمی در عملکرد گیربکس ها دارند و این امر از مهم ترین تفاوت های گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی به شمار می رود بنابراین در زمان سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک باید دقت عمل بالایی را به کار گرفت.

اهمیت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس ها نیز در دسته سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک قرار دارند که ضروری بوده و لازم است انجام شوند. در صورتی که این تعویض روغن صورت نپذیرد کارایی و خواص خود را از دست خواهند داد بنابراین نباید به سادگی از کنار آن عبور نمود. روغن ها همچون روان کننده ها و خنک کننده ها عمل می کنند و می توانند سطح عملکرد گیربکس ها را بهبود بخشند

علائم خرابی فیلتر روغن گیربکس

برای سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک لازم است با علائم خرابی فیلتر روغن گیربکس نیز آشنا شوید. تشخیص این علائم به شما کمک می کند تا بتوانید روند بهتری را در سرویس نمودن گیربکس های خود پیش گیرید. از مهم ترین عامل های خرابی این گیربکس ها می توان موارد زیر را نام برد.

  • فیلترهای مربوط به گیربکس با کیپی مواجه شوند
  • پلیسه زدن قطعات گیربکس
  • ساییده شدن گیربکس

روغن شفاف گیربکس میزان زلالی خود را از دست داده و رنگ آن مایل به قهوه ای شود

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک پرداخته و در این زمینه نیز اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. گیربکس های اتوماتیک نسبت به گیربکس ها دستی گرمای بیشتری را تولید می کنند و همین امر می تواند از میزان کیفیت روغن کاسته و شرایط متفاوتی را در استفاده برای شما رقم بزند.

علاوه بر این می توان به فرسودگی قطعات داخلی گیربکس ها اشاره نمود که می توانند زمینه های تعویض روغن گیربکس را برای خودرو شما فراهم سازند. در صورتی که  تمایل دارید تا سطح عملکرد بالای خودرو را حفظ نمایید لازم است در زمان های مناسبی اقدام به تویض روغن نمایید. به طور معمول پس از طی نمودن 100 تا 150 هزار کیلومتر گیربکس به تعویض روغن نیاز پیدا خواهد کرد بنابراین زمان را می توان بهترین زمان برای تعویض روغن در راستای سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک دانست.

هزینه سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک بستگی به نوع ایراد خودرو شما دارد، ولی در مجموعه گیربکس برتر یکی مهمترین اصول ما اخلاق مداری و رعایت انصاف است لذا مدیریت مدام بررسی میکند که بهترین قیمت به مشتری ارائه شود

آیا دفترچه سرویس دوره ای صادر میکنید ؟

بله،دفترچه سرویس دوره ای در دفتر مجموعه صادر و توسط تیم اداری تحویل مشتری میگردد.

منظور از گارانتی بی قید شرط چیست؟

تمامی خدمات تعمیرگاه گیربکس برتر به صورت یکساله دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف مینمایید

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا