ورزشی

دلیل موفقیت کی‌روش با ایران از نظر مربیان کلمبیایی چیست؟

به گزارش مجله خانواده تیم ملی فوتبال ایران روز جمعه در دومین دیدار جام جهانی قطر با نتیجه ۲ بر صفر ولز را شکست داد و ساعاتی بعد در آخرین بازی مرحله گروهی خود به مصاف آمریکا رفت. این پیروزی پس از شکست سنگین ایران مقابل انگلیس به دست آمد تا شاگردان کارلوس کی روش شانس طلایی برای صعود به مرحله بعدی جام جهانی داشته باشند.

پیروزی ایران مقابل ولز اولین بازی ای بود که ملی پوشان کشورمان در جام جهانی قهرمان یک تیم اروپایی شدند به همین دلیل در کشور این پیروزی را موفقیت می نامند.

کی روش پس از هشت سال حضور در ایران به تیم ملی کلمبیا رفت اما با این تیم موفقیت چندانی کسب نکرد و پس از یک سال از این تیم جدا شد و پس از ناکامی در گلزنی در نهایت با صعود ایران به جام جهانی به تیم ملی بازگشت. .

در همین راستا برنامه تلویزیونی سمنا که به تازگی بازی جام جهانی را با حضور کارشناسان پوشش می داد، به تحلیل دلایل موفقیت کی روش و ایران پس از شکست سنگین مقابل انگلیس پس از بازی ایران و ولز پرداخت.

این برنامه خورخه لوئیس پینتو، سرمربی سابق تیم های ملی کلمبیا، کاستاریکا، هندوراس و امارات و الکسیس گارسیا، دیگر مربی کلمبیایی تیم ایران را زیر ذره بین قرار داد.

پاسخ سرمربی کلمبیایی به این سوال/ چرا کی روش در ایران موفق بود؟

پینتو در قطر (چپ) و گارسیا در برنامه ویژه جام جهانی (راست)

اما برخلاف ایران، او نتوانست کلمبیا را جذب کند

لوئیس پینتو که اخیراً در قطر حضور دارد، در گفتگوی اینترنتی با برنامه چرا کی روش در ایران موفق شد و در کلمبیا شکست خورد، گفت: او مورد غفلت قرار گرفت و نتوانست تیم را کنار هم نگه دارد.

بازی های هجومی در DNA ایران است

وی افزود: کی روش های مختلف بازیکنی را امتحان کرد، اما نتوانست تیمی بسازد که همه بتوانند بگویند: «این 11 نفر در تیم اصلی هستند.» من ایران را به خوبی می شناسم، تا به حال چند بار آنجا بوده ام و بازیکنان را به خوبی می شناسند. آنها کی روش را در آنجا خوب می شناسند و این یک عامل مثبت برای تیم سازی است، همانطور که او در این جام جهانی انجام داد.

دانش و فرهنگ بازیکندو عامل اصلی موفقیت

الکسیس گارسیا گفت که سرمربی پرتغالی راهی برای تطبیق توانایی های بازیکنان کلمبیا با سبک بازی که می خواستند در زمین بازی کنند، پیدا نکرده است. من معتقدم که می توان او را برای هر اتفاقی که افتاد سرزنش کرد.” اما یک چیز این است که مسلم – قطعی. شناخت بازیکنان و فرهنگ

وی افزود: معتقدم یک مربی باید توانایی مدیریت هر سبکی را داشته باشد، شخصی نبود که از آن استفاده کند.

پاسخ سرمربی کلمبیایی به این سوال/ چرا کی روش در ایران موفق بود؟

بازی ایران و ولز بیشتر از انگلیس یک “تیم” بود

خورخه پینتو سپس به این سوال پاسخ داد که راز پیروزی ایران مقابل ولز پس از شکست سخت مقابل انگلیس چیست؟ او گفت: چگونه سعی کرد ذهنیت افرادی را که رهبری می کرد تغییر دهد، با شادی بیشتر، فوتبال بیشتر و ریسک بیشتر به دنبال پیروزی بود. وقتی صحبت از فوتبال شد، ایران خیلی بیشتر از اینکه مقابل انگلیس باشد، یک تیم بود.

تمرکز اضافه شد: ما به دنبال تساوی با ولز نبودیم، بلکه به دنبال برد بودیم زیرا هر کسی که برنده شود می‌تواند به‌دنبال حضور در دور بعدی باشد.

چه کسی بازیکنان ایرانی را متقاعد کرد که ترس خود را کنار بگذارند؟

الکسیس گارسیا در پاسخ به این سوال تاکید کرد: کلید موفقیت این بود که بازیکنان را متقاعد کنیم که علیرغم اینکه اولین جام جهانی اشتباه شروع شده بود، می توانند برنده شوند. بازیکنان درک روانشناختی بسیار خوبی از حالات چهره و احساسات مربی خود دارند و کارلوس در این زمینه متخصص است. فکر می کنم آنها در بازی اول بر ترس خود غلبه کردند و آنها را متقاعد کردند که کارهای بیشتری می توانند انجام دهند.

سرمربی کلمبیایی ادامه داد: مهمتر از همه این که به آنها نشان داد کسی که زمین می خورد همیشه بازنده نیست بلکه کسی که اول بلند می شود برنده است. عالی بودن کارلوس کی روش. متقاعدسازی کلید پیروزی بود.

انتهای پیام

آیا این خبر برای شما مفید بود؟

بر اساس نتایج 0 به نفع رای داد 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا