عمومیکسب و کار برتر

بهترین کود شیمیایی برای درخت گردو

بهترین کود شیمیایی برای درخت و نهال گردو چیست؟

درخت گردو به کودها شیمیایی مختلفی نیاز دارد تا بتواند رشد کافی داشته باشد. اما برخی از کودها شیمیایی هستند که نیاز اصلی درخت گردو و نهال بادام اند و نباید از آنها غافل شد. بهترین کود برای رشد سریع درخت گردو که جزو بهترین کودها شیمیایی است، شامل موارد زیر می‌باشد:

  • کود پتاسیمی
  • کود نیتروژنی
  • کود فسفر

کود پتاسیمی

کودها پتاسیمی، یکی از بهترین کودها شیمیایی هستند چراکه علاوه بر تقویت درخت گردو، باعث محافظت از درخت در برابر بیماری‌ها مختلف و خشکسالی نیز می‌شوند. برای اثر گذاری بیشتر این نوع کود، می‌توانید آن را با کودها شیمیایی دیگر که در ادامه معرفی می‌کنیم ترکیب کرده تا اثرگذاری آن را مشاهده کنید.

 کود نیتروژنی

بسیاری از واکنش‌ها حیاتی که در درخت گردو رخ می‌دهد، بر اساس نیتروژن است و به همین دلیل درخت گردو به کودی نیاز دارد که دارای نیتروژن می باشد. کود نیتروژنی، بهترین کود برای تقویت درخت گردو است چراکه آمینو اسید مورد نیاز درخت گردو را فراهم می‌آورد و درخت می‌تواند به خوبی ساختمان‌ها مختلف خود را تشکیل دهد.

 کود فسفر

درختان برای فتوسنتز نیاز به فسفر دارند و به همین علت کشاورزان باید از کودها فسفر دار استفاده کنند. البته در خرید این نوع از کودها باید دقت کنید تا کود مناسب برای درختان گردو خود تهیه کند. با توجه به اهمیتی که این سه ماده برای درخت گردو دارند، کودها ترکیبی نیز در بازار وجود دارند که شامل هر سه عنصر هستند. می‌توانید از این نوع کودها استفاده کنید چراکه هر سه عنصر به صورت متناسب در این کودها ترکیب شده است.

بهترین زمان کود دهی درخت گردو | بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو | حجامت درخت گردو

 بهترین کود حیوانی برای درخت گردو کدام است؟

کودها حیوانی به چهار دسته کود حیوانی اسبی، گاوی، گوسفندی و مرغی تقسیم می‌شوند. اما بهترین کود حیوانی برای درخت گردو کودی است که در آن کود مرغی و کود پوسیده گاوی و یا گوسفندی وجود داشته باشد. کود مرغی دارای خواص بیشتری برای درخت است اما توجه کنید این کود به تنهایی استفاده نشود و با کود‌ها نام برده شده ترکیب شود.

البته در استفاده از این نوع کود باید دقت کنید چراکه ممکن است باعث از بین رفتن درخت شود. برای استفاده از کود مرغی ترکیب شده با کود پوسیده که بهترین نوع کود حیوانی برای درخت گردو است، بهتر است آن را در فاصله یک متری از درخت گردو قرار دهید تا با گذشت زمان به درخت جذب شود و تاثیر خود را داشته باشد.

کود مایع مناسب برای درخت گردو چیست؟

کود مایع برای درختان گردو ضروری است چراکه می‌توان این کود را به خاک محل رشد درخت و یا تنه آن تزریق نمود. از طرفی این نوع از کودها جذب بالایی دارند و به وسیله آبیاری شسته نمی‌شوند و دارای انواع عناصر مورد نیاز درخت گردو نیز می‌باشند. این نوع از کودها باعث می‌شوند میوه‌ها درشت و مغزدار باشند که نکته ای مهم برای کشاورزان ب شمار می رود. بهترین کود مایع برای درخت گردو کودی است که دارای عناصر مورد نیاز درخت گردو مانند فسفر، نیتروژن و پتاسیم باشد و به راحتی بتوان از آنها استفاده نمود.

 برای باردهی درخت گردو، باید از کدام کود استفاده نمود؟

برای یافتن بهترین کود برای درختان گردو خود، باید به نوع زمین کشاورزی خود و اندازه آن دقت کنید. برای این کار بهتر است نمونه‌ای از خاک زمین کشاورزی خود را برداشته و به آزمایشگاه‌ها خاک ببرید. این آزمایشگاه‌ها با توجه به عناصر خاک مشخص می‌کنند که زمین کشاورزی شما چه عناصری کم دارند. شما با استفاده از این داده‌ها می‌توانید بهترین کود برای باردهی درخت گردو خود را انتخاب کنید و متناسب با اندازه زمین کشاورزی خود، آن را تهیه کنید و برای درختانتان استفاده نمایید.

زمان مناسب برای کود دهی به درخت گردو

زمان کوددهی به درخت گردو بسیار اهمیت دارد چراکه اگر در زمان درست صورت نگیرد، ممکن است درخت دچار مشکل شود و از بین برود. این زمان باید به گونه‌ای باشد که درخت از خواب بیدار شده باشد و بتواند از مواد مغذی درون کود استفاده نماید تا دچار مشکل نشود. بنا بر صحبت‌ها گفته شده بهترین زمان برای کود دادن به درخت گردو بهار است.

البته در نظر داشته باشید در فصل‌ها دیگر مانند پاییز نیز درخت گردو به کود نیاز دارد چراکه درخت باید قوی باشد تا بتواند با سرما زمستان مقابله کند. از طرفی وقتی به درخت کود داده می‌شود درخت به اندازه کافی انرژی دارد تا از آن برای خواب زمستانی خود استفاده کند و از ذخایر دیگر استفاده ننماید که این موضوع باعث افزایش محصول درخت گردو می‌گردد. کودی که در این فصل برای درخت گردو استفاده می‌کنید باید اندازه و عناصر مشخصی داشته باشد. بهترین کود پاییزی برای درخت گردو کودها حیوانی، شیمیایی و کودها زیستی هستند که هر کدام باید به مقدار مشخصی مصرف شوند.

روش و زمان مناسب نگهداری و کوددهی درخت گردو

پبش از اینکه بهترین کودهای طبیعی، حیوانی و شیمیایی برای درخت گردو را بشناسیم، باید با روش های نگهداری و پرورش این درخت آشنا شویم. به طور مثال باید در کنار اطلاع از بهترین زمان هرس، باید علت بار ندادن درخت گردو و مراحل رشد آن را نیز بدانیم. در ادامه سعی می کنیم شما را با نکات مهم در این زمینه آشنا کنیم تا کوددهی بیشترین تاثیر را در درشت شدن میوه و بهره وری بیشتر داشته باشد.

پیش از کوددهی درخت گردو باید چه کاری انجام دهیم؟

اولین چیزی که باید برای انتخاب بهترین کود برای درخت گردو در نظر بگیریم این است که میزان و نحوه کوددهی به نوع خاک زمین بستگی دارد. برای اینکه این کودها بهترین تاثیر را بگذارند باید هر ساله آزمایش خاک کشاورزی را تمدید کنید تا اطلاعات به روزتری در مورد زمین به دست بیاورید. همچنین لازم است نمونه برداری از خاک را به صورت دقیق از همه جای زمین و با فاصله مشخص از آخرین کوددهی انجام دهید. تفسیر نتیجه آزمایش خاک توسط متخصصان و دریافت توصیه های کودی نیز می تواند بهترین راهکار برای پرورش بهتر این درخت باشد.

بهترین روش کوددهی در پاییز و زمستان چیست؟

به دلیل اینکه یک نهال گردو در سال های اولیه بسیار ضعیف است و باید مواد غذایی لازم به آن برسد تا بتواند ریشه هایی قوی و شاخه و برگ های پر پشت داشته باشد، باید بهترین کودها برای درخت گردو به صورت چالکود مورد استفاده قرار بگیرد. همینطور به دلیل اینکه کوددهی در پاییز باید مقاومت درختان و گیاهان را در برابر سرما و یخبندان بیشتر کند، باید از عناصر و مواد مورد نیاز برای این منظور بیشتر استفاده کرد. برای این منظور باید در کنار چالکود کودهای حیوانی، از کودهای شیمیایی نیز استفاده کرد. در فصل بهار و تابستان نیز می توانیم روی خاک را با خاک برگ و خاک های طبیعی بپوشانیم تا میزان نگهداری رطوبت نهال بیشتر شود.

جمع بندی:

درختان گردو برای رشد و محصول دهی، نیاز به کودها مختلفی مانند کود شیمیایی و کود حیوانی دارند. کودها شیمیایی استفاده شده برای درخت گردو باید حاوی پتاسیم، سدیم و فسفر باشند. کودها حیوانی نیز در 4 دسته بندی قرار دارند که بهترین کود دامی برای درخت گردو کود دامی مرغی همراه با کودها تجزیه شده گاوی و گوسفندی می‌باشد. بهترین زمان برای کوددهی فصل بهار است اما در پاییز نیز بهتر است به درخت گردو کود داده شود. اگر در این میان نیاز به مشاوره و کمک بیشتر داشتید، می‌توانید از مجموعه نهالستان ارغوان نهال کمک بگیرید.

این مجموعه بیش از 50 سال است که در زمینه گردو فعالیت دارد و با افراد خبره در این زمینه، همکاری می نماید. دریافت خدماتی همچون مورد تایید جهاد کشاورزی به صورت مستقیم و غیر مستقیم، خدمات مرتبط با احداث و پشتیبانی باغ گردو از قبیل آبیاری، هرس، کوددهی، کاشت، داشت، برداشت محصول، آزمایش و اصلاح خاک و …، از مجموعه نهالستان ارغوان نهال ممکن بوده و مخاطبان می توانند با حصول تماس از طریق راه های ارتباطی مذکور در سایت، با مشاوران و متخصصان نهالستان ارغوان نهال، نسبت به دریافت خدمات و رفع مشکلات مربوطه اقدام نمایند.

منبع:

semanticscholar.org

دکمه بازگشت به بالا