عمومی

خرید آنلاین لباس تکواندو یا توبوک خوب با بهترین قیمت

راهنمای کامل انتخاب لباس تکواندو

یکی از لوازم ورزشی مهم و ضروری در تکواندو، لباس ورزشی است. همانطور که برای موفقیت در هر کاری به مجموعه ای از ابزار و وسایل نیاز دارید، در این ورزش نیز به یک لباس تکواندو نیاز دارید. لباس مهمترین نقش را در این زمینه ایفا می کند. داشتن سرعت عمل بالا یکی از مواردی است که شما را به یک تکواندوکار حرفه ای تبدیل می کند و این یعنی داشتن سرعت عمل بالا، فقط با لباس تکواندو حرفه ای مانند لباس زنانه تیم ملی ایران قابل انجام است.

 تکواندو ورزشی است که در عین داشتن هیجان و رقابت، آرامش را نیز برای شما به ارمغان می آورد. این رشته المپیکی دارای سه زیر رشته از جمله کیوروگی (مبارزه)، پومسه (فرم و حرکات نمایشی) و هامدانگ (شکستن اجسام) است. هر کدام از این زیرشاخه ها توبوک (لباس) مخصوص به خود را دارند.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به تازگی وارد این عرصه شده اید، از توبوک های ساده استفاده کنید. اما اگر حرفه ای هستید از توبوک های حرفه ای استفاده کنید. با ما همراه باشید تا با انواع لباس های تکواندو آشنا شوید و خرید راحت تری داشته باشید.

لباس تکواندو چیست و چه زمانی استفاده می شود؟

به مجموعه ای از پیراهن، شلوار و کمربند تکواندو در کنار هم، لباس تکواندو یا توبوک می گویند. هانبوک یک لباس باستانی در کره است که برای اولین بار به عنوان لباس تکواندو استفاده شد. با گذشت زمان این لباس دستخوش یک سری تغییرات شد و به آنچه امروز هست تبدیل شد. برای هیچ نوع تمرین ورزشی نیازی به استفاده از این لباس ندارید، بلکه فقط برای مسابقات استانی و المپیک باید از لباس های مخصوص استفاده کنید.

انواع مدل لباس تکواندو:

1- لباس مخصوص مبارزه: همانطور که گفته شد، برای هر سبک تکواندو نوع خاصی از لباس پوشیده می شود. اگر می خواهید مبارزه کنید، پیراهن و شلوار آن یک دست سفید است و مدل پیراهن مسابقه معمولاً در جلو بسته است. جنس لباس مسابقه یا مبارزه باید به حدی محکم باشد که در اثر فشار پاره نشود.

2- لباس مخصوص پومسه: از این نوع لباس بیشتر برای مسابقات تمرینی و باشگاه های ورزشی استفاده می شود. رنگ پیراهن آن ها مانند مدل مسابقه ای سفید است و فقط رنگ شلوارشان متفاوت است. شلوار پومسه معمولا قرمز یا آبی است و برخلاف مدل رزمی پیراهن از جلو بسته نیست، بلکه در جلو باز است. جنس این لباس فرقی نمی کند که خوب است یا ضعیف، چون فقط جنبه آموزشی دارد.

3- لباس تکواندو کودکان: کودکان معمولاً روزانه در حال رشد هستند، بنابراین نیازی به لباس حرفه ای برای تکواندو ندارند. یعنی اگر برایشان لباس حرفه ای بخرید، بعد از مدتی سایز لباس برایشان کوتاه می شود و دیگر به دردتان نمی خورد. اجازه دهید فرزندتان از لباس مبتدی استفاده کند و پس از دریافت کمربند آبی و قرمز برای ورود به سطح حرفه ای این رشته، یک دست لباس حرفه ای برای خود بخرد.

چه نوع لباس تکواندویی بخریم؟

در هنگام خرید لباس ورزشی زنانه،  باید به کیفیت مواد لباس و وزن آن توجه کرد. اگر اهل مبارزه هستید، لباس مخصوص مبارزه بخرید. اما اگر پومسه رو (فرم) هستید، باید لباس مخصوص پومسه تهیه کنید. پیراهن و شلوار رزمی کاملا سفید است، اما در پومسه رنگ پیراهن سفید و شلوار عموما قرمز و آبی است.

همچنین پیراهن پومسه باز و پیراهن مبارزه جلو بسته است. مبتدیان که اکثرا کودکان هستند، نیازی به خرید لباس حرفه ای ندارند. چون در حال رشد هستند و به مرور زمان لباسشان کوتاه می شود. مردم معمولا بعد از گرفتن کمربند آبی و قرمز لباس های حرفه ای می خرند.

به سراغ لباس های سنگین نروید. درست است که لباس های سنگین دوام بیشتری دارند، اما در تکواندو به لباس سبک نیاز دارید. سرعت و چابکی در این ورزش بسیار مهم است و با پوشیدن لباس های سنگین، سرعت و در نتیجه میزان عملکرد شما کاهش می یابد. سبکی لباس به شما این امکان را می دهد که ضربات خود را محکم و بلند باشد که در تکواندو (پومسه) بسیار مهم است.

نحوه نگهداری و شستشو از لباس تکواندو

 • توبوک را هر دو جلسه یک بار بشویید.
 • هرگز توبوک را برای مدت طولانی در کیف ورزشی خود قرار ندهید.
 • بعد از هر تمرین، توبوک را در هوای آزاد رها کنید.
 • هرگز توبوک خود را با آب داغ نشویید.
 • قبل از شستشو توبوک را برعکس کنید.
 • کمربند خود را جداگانه و کمتر از یک توبوک بشویید.
 • برای خشک کردن توبوک از نور خورشید استفاده کنید و اصلا از خشک کن استفاده نکنید.

بهترین برندهای لباس تکواندو:

هیچ گاه نمی توان به طور قطعی برند خاصی را به عنوان بهترین برند لباس ورزشی تکواندو معرفی کرد و اگر فردی چنین ادعایی داشته باشد، قطعاً محصول خاصی را تبلیغ می کند. در ادامه به معرفی چند برند معروف ایرانی و خارجی لباس تکواندو می پردازیم.

 • لباس تکواندو آدیداس
 • لباس تکواندو کوروش
 • لباس تکواندو موتو
 • لباس تکواندو martial
 • لباس تکواندو دیدو
 • لباس تکواندو امپراطور
 • لباس تکواندو کالاهای ورزشی پروین

نکات مهم در خرید لباس تکواندو:

1- قیمت لباس: قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد، بهتر است قبل از هر کاری میزان بودجه خرید لباس ورزشی را مشخص کنید. اگر پول زیادی برای این کار دارید می توانید سراغ لباس های حرفه ای بروید، وگرنه فقط باید لباس های مبتدی بخرید.

2- نوع لباس: اگر تازه وارد تکواندو شده اید و هنوز حرفه ای نشده اید پیشنهاد می کنم لباس مبتدی را برای خود انتخاب کنید، زیرا ممکن است این ورزش را دوست نداشته باشید. اما اگر به صورت حرفه ای ورزش می کنید بهتر است برای افزایش مهارت خود در این ورزش، لباس های حرفه ای خریداری کنید. برای کودکان در حال رشد لباس مبتدی بهتر است، زیرا پس از مدتی لباس برای کودک شما کوتاه می شود.

3- جنس لباس: پنبه پارچه مناسبی برای دوخت لباس تکواندو نیست، زیرا پس از شستن دچار کمبود آب می شود و پس از مدتی جمع می شود. در مورد پارچه پلی استر درست است که با شست و شو تغییر سایز نمی دهد، اما در افرادی که پوست حساس دارند باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود. بهترین پارچه برای دوخت این لباس ها، پارچه های پنبه ای پلی استر هستند که تغییر سایز نمی دهند و ایجاد حساسیت نمی کنند.

4- سایز لباس: لباس های ورزشی نیز مانند سایر لباس ها سایز دارند، بنابراین باید سایز لباس خود را انتخاب کنید. اگر لباستان تنگ باشد اجازه انجام حرکات ورزشی را به شما نمی دهد و اگر خیلی گشاد باشد، لباسی دست و پا گیر محسوب می شود که برای همه جالب به نظر نمی رسد. بنابراین شما باید سایز خود را انتخاب کنید، نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ. بلکه دقیقا سایز خود را انتخاب کنید.

 5- وزن لباس: پیشنهاد می کنیم به دنبال مدل هایی با پارچه های سنگین نباشید، زیرا آنها شما را سنگین می کنند و سرعت شما را کاهش می دهند. همانطور که می دانید، راز موفقیت در این ورزش انجام ورزش های با سرعت بالا است. بنابراین هر چه وزن لباس شما کمتر باشد، سریعتر می توانید حرکات ورزشی خود را انجام دهید که موفقیت بزرگی در این زمینه است.

6- برند پوشاک: همیشه سراغ برندهای معروف و شناخته شده بروید، زیرا معمولا کیفیت بالایی دارند. تجربه نشان داده تا زمانی که کالای با کیفیتی وجود دارد که قبلاً امتحان خود را پس داده است، نباید سراغ برندهای ناشناس رفت. معمولاً برندهای ناشناس کیفیت لازم را ندارند و با خرید آنها در سرمایه و زمان خود صرفه جویی می کنید. برندهای معتبر تولید کننده لباس تیم ملی فوتبال ایران راهنمای خوبی برای شما خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا