عمومی

بررسی معایب فن‌ کویل های ایرانی و خارجی چیست

دستگاه های فن کویل به عنوان نمونه ای دیگر از سیستم های تهویه مطبوع، در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها با برخورداری از فیلترهای مخصوص، هوای سالم و تمیز و خالص را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد. خرید فن کویل بخاطر قیمت مقرون به صرفه، کارایی بالا، طراحی مناسب، بازدهی و بهره وری بهینه، صرفه جویی در مصرف انرژی، از مهمترین ویژگی های دستگاه های Fan Coil محسوب می شوند.

آشنایی با مزایای فن‌ کویل

به صورت کلی فن‌ کویل دارای مزیت های بسیاری است. به همین دلیل استفاده از آن ها در درون آپارتمان ها متداول است و در میان مهندسین کار فرمایان ساخت و ساز بسیار مطلوب است. زیرا که می تواند طیف وسیعی از کارهای اثر بخش را پوشش دهد. در ادامه به وارسی هر کدام از مزیت ها این ابزار می پردازیم:

  • جدا سازی مستقل بخش ها

یکی از اصلی ترین مزیت های فن‌ کویل نسبت به دیگر سیستم ها توانایی مهار آن در وزن می باشد.

با توجه به ناحیه وزن بندی در آپارتمان برای هر بخش می توان دما را به شکل متمایز تنظیم کرد. به عنوان مثال در یک بخش مسکونی اگر مقدار 5 عدد فن‌ کویل موجود باشد هریک از آن ها می توانند دمای مطلوب خود را داشته باشد و هر فرد می تواند در اتاق خود دما را تنظیم کند.

فن‌ کویل ها دارای سامانه نظارتی می باشد که به وسیله آن می توان دمای هوا را کنترل نموده و دما پای دمای اتاق را سنجیده و به سیستم فرمان قطع و وصل می دهد. همچنین می توان سیر گردش موتور را به صورت مجزا بررسی کرد‌

  • تقسیم دمای مطلوب

تقسیم دمای مطلوب از دیگر مزیت های فن‌ کویل می باشد. از آنجایی که فن‌ کویل ها از نوع گردش اجباری است و برای تقسیم دما از فن بهره می گیرد و به وسیله تولید گردش باد ، هوا را به کلیه نقاط تقسیم می کند و به سرعت دما را در قسمت های گوناگون اتاق تنظیم می نماید. و اینکه در زمان طراحی می توان با دقت به کاربری آپارتمان، مکان درب ها، پنجره ها و نقشه ساختمان، مکان فن کویل را به صورتی برگزید که مطلوب ترین تقسیم دما را برای ساکنین ایجاد کند.

  • برودتی و حرارتی بودن فن کویل

از خصوصیت های خیلی مهم فن‌ کویل ها این است که این ابزار هم در فصل گرما هم در فصل سرما مورد استفاده قرار می گیرد. برای تعویض سامانه در زمان تغییر فصل، لازم است متصدی تعمیرات و محافظت موتور خانه سامانه را به طور کلی در درون موتور خانه تغییر دهد تا در تمامی آپارتمان این تغییر روی دهد.

فن‌ کویل از لحاظ نوع لوله کشی به دو شکل 2 لوله ای و 4 لوله ای طبقه بندی می شوند، در نوع 2 لوله ای کویل های حرارتی و برودتی برابری است  و فن‌ کویل 4 لوله ای کویل های برودتی و حرارتی به صورت مجزا می باشد.

  • اعمال ساده تر و جای گیری محوطه کمتر زیر سقف

برای اعمال سامانه فن کویل لازم است 2 لوله آب آمد و شد به آن لوله کشی شود و برعکس سامانه های داکت اسپیلت احتیاجی به کانال کشی ندارد، از این رو در زمان اعمال، محوطه کمی را اشغال می کند و بدین گونه مسئولان سامانه های تأسیسات، کار راحت تری را در مقابل خود دارند، زیرا که منتقل نمودن لوله کشی در زیر سقف کار راحت تری نسبت به کانال کشی در زیر سقف است.

از دیگر سیستم های تهویه مطبوع کاربردی و کارآمد میتوان به دستگاه های فن کویل اشاره نمود. این مدل سیستم تهویه مطبوع در ساختار خود از فن برخوردار بوده که در اثر به گردش درآوردن هوا در یک محفظه مخصوص، سرمایش و گرمایش موردنیاز محیط را تامین می سازد. این دستگاه ها برای فضاهای مختلف مانند مراکز تجاری و محیط های اداری در مقیاس وسیعی مورد استفاده واقع می شوند. در ساختمان دستگاه های فن کویل یک المنت حرارتی، یک کویل آبگرم و یک کویل آب سرد به چشم می خورد. از سوی دیگر، تعبیه ترموستات در ساختار این دستگاه ها تنظیم درجه حرارت را انجام می دهد. همچنین، هیومیدستات میزان رطوبت هوا را کنترل می نماید.

به منظور تامین هوای سالم و مطبوع و تمیز از فیلترهای باکیفیتی در ساختار فن کویل تعبیه شده است. این فیلترها غالبا قابل شستشو و از نوع خشک می باشند. شایان ذکر است که کویل سرد دستگاه سبب خنک شدن محیط و گرم بودن کویل، تامین گرمایش فضا را انجام می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فن کویل ها در دو دسته فن کوئل های دو لوله ای و چهار لوله ای قرار می گیرند.

شیر هواگیری و شیر فلکه، فیلتر هوا، کوئل های گرمایشی و سرمایشی و فن، از مهمترین اجزا و قطعات موجود در ساختار فن کویل محسوب می شوند. این دستگاه ها در مدل های کاستی، زمینی، سقفی و دیواری طراحی و در دسترس خریداران قرار می گیرند.

برخی از مشخصات فنی برای خرید فن کویل

مشخصات فنی فن کویل
نوع فاز تک فاز ( 220 )
مدت گارانتی 2 سال
نصب رایگان ندارد
موقعیت دستگاه کانالی
تحت ضمانت شرکت شرکت پشم شیشه پارس
مشخصات کلی.ظرفیت هوادهی CFM 1600
ابعاد. عمق 770 mm
ابعاد. ارتفاع 430 mm
ابعاد. عرض 1100 mm
برند محصول Green

نحوه انتخاب ظرفیت دستگاه فن کویل

به طور کلی، ظرفیت دستگاه های فن کویل بر مبنای cfm یا فوت مکعب بر دقیقه مشخص می شود. برگزیدن ظرفیت مناسب FAN COIL علاوه بر افزایش راندمان و بازدهی سیستم، صرفه جویی در هزینه های مصرفی را به دنبال دارد. از سوی دیگر، رعایت یک سری اصول و نکات در انتخاب بهترین ظرفیت مناسب دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر این اساس، دمای آب ورودی، تعداد پنجره های موجود در محیط و دیوارها، از جمله فاکتورهای مؤثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می شوند.

لازم به ذکر است که برای متراژ 12 متر مربع، خرید فن کویل با ظرفیت 200 cfm گزینه مناسبی می باشد. برای مساحت 20 متر ظرفیت 300 cfm، متراژ 28 متر ظرفیت 400 و متراژ 40 متر ظرفیت 600 cfm از بهترین گزینه ها می باشد. همچنین، فضاهای دارای متراژ 56، 70 و 80 متر به ترتیب نیازمند فن کوئل دارای ظرفیت 800، 1000 و 1200 cfm می باشند.

نوع و مدل دستگاه، میزان ظرفیت و حجم هوادهی، نوع متریال، جنس قطعات و برند تولیدکننده، به صورت مستقیم بر قیمت فن کویل تاثیرگذار می باشند.

توضیحات بیشتر و خرید از سایت تاسیسات دات کام در لینک زیر
https://tasisat.com/product-category/cooling/fan-coil/

دکمه بازگشت به بالا