چه چیزی باعث دل درد ما می‌شود؟

آفتاب‌‌نیوز :

هر دردی نشانه‌ای است از مشکلی که در بدن رخ داده و نیاز به توجه دارد پس برای همین درد را نشانه‌ای مقدس می‌دانند که می‌تواند با بررسی به موقع از بروز بیماری‌های جدی جلوگیری کند، یکی از درد‌های شایع و قطعا همه گیر دل درد است.

علل دل درد

۱. به فیبرو بیوتیک نیاز دارید

اگر دچار ناراحتی‌های معده، مانند نفخ، گازمعده، یبوست، اسهال یا حتی ریفلاکس اسید معده هستید، پروبیوتیک‌ها به شما کمک خوهند کرد. مصرف روزانه پروبیوتیک موجب حمایت و جوانسازی ریز اندامگان‌های همزیست بوسیله کمک به متوازن سازی ریزاندامگان‌های روده ای، کمک به گوارش، کمک به بدن برای ساخت ویتامین و جذب مواد معدنی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود متابولیسم می‌شود. ریز اندامگان‌های همزیست مجموعه‌ای از باکتری‌های مفید هستند که بر سلامت دستگاه گوارش تاثیر میگذارد و میتوانند با خوردن ماست، یا غذا‌های ترش مثل نارنج ایجاد شوند.
 
۲. درمعرض مواد شیمیایی زیادی هستید

طبق مطالعات اخیر، ناهمترازی ریزاندامگان‌های شکم میتواند توسط آلاینده‌های محیطی ایجاد شود. روده درد یا شکم درد غیرعادی است و اغلب نشانه‌های ریزاندامگان‌های آسیب دیده می‌باشد. دکتر آنجل میگوید چند روز موادی را که به بدن خود میزنید در نظر بگیرید. غذا‌های فرآوری شده، مواد شیمیایی موجود در کرم ها، لوسیون ها، مواد شوینده و دارو‌ها اغلب میتواند عوارضی همچون کاهش یا تغییر آرایش ریزاندامگان‌ها را در روده را موجب شوند. تحقیقات هنوز هم بر چگونگی تاثیر گذاری دقیق این عوامل بر ریزاندامگان‌ها ادامه دارد، اما خوردن وعده‌ی غذایی کامل، مثل خوراک دام، گوشت، تخم مرغ، ماهی و محصولات طبیعی در صورت امکان، و خوردن پروبیوتیک‌ها میتواند مفید واقع شود.
 
۳. سیستم ایمنی ضعیفی دارید

بخش مفیدی از سیستم ایمنی بدن در روده است، و سلول‌ها دیواره‌ی آن تولید کننده‌ی پادتن‌های مفید هستند. علاوه بر این، باکتری‌های روده ویتامین B تولید میکند، بیوتین، folate و ویتامین B ۱۲ را تولید میکند. علاوه بر این، وضعیت روده موجب جذب مواد مغذی می‌شود، که خود برای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید است؛ بنابراین اگر اغلب بیمار هستید وقتی که شکم شما با باکتری‌های مفید بالانس شده باشد، از بدن شما در برابر بیماری و عفونت دفاع میکند، اگر عدم تعادل وجود داشته باشد، بدن قدرت خود را برای مقابله و دفع میکروب‌ها که منجر به بیماری‌های مکرر می‌شود، از دست میدهد. تحقیقات نشان میدهد اگر میزان میکروارگانیسم‌ها کاهش یابد، دیگر آنتی اکسیدان‌ها تولید نمیشوند، و موجب در معرض قرار گرفتن هرچه بیشتر فرد درمقابل بیماری می‌شود.
 
۴. سیستم عصبی سمپاتیک شما در حالت هشدار است

در تحقیقی که توسط لیندا رینمان، استاد دانسگاه دولتی فلوریدا صورت گرفت رابطه روده و مغز را بررسی شد. او توضیح داد که مغز و روده چگونه بوسیله‌ی عصب واگوس با یکدیگر صحبت میکنند، این عصب در امتداد بدن از مغز تا پایین ستون فقرات پهن شده است و به همین دلیل است که وقتی استرس داریم ” دلشوره ” میگیریم. درمواقع استرس‌های احساسی، سیستم عصبی سمپاتیک متوقف میشود و عملکرد‌های روده را به طور ویژه متوقف می‌سازد. وقتی توسط یک خرس دنبال می‌شوید دیگر چه نیازی به هضم غذا دارید؟ بدن شما خون را از روده به اندام‌های شما را کم میکند، کم شدن سرعت خون در روده میتواند منجر به حالت تهوع و استرس بیشتر شود. با گذشت زمان استرس میتواند تاثیر منفی بر روده‌ی شما داشته باشد.
 
۵. الگوی خواب شما نیاز به اصلاح دارد

کمبود خواب میتواند سلامت روده‌ی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اکوسیستم ریزاندامگان‌ها گسترده و متنوع روده دارای ریتم‌های روزانه خود است. تحقیقات نشان میدهد که یکی از راه‌هایی که روده بر خواب شما تاثیر میگذارد از طریق سروتونین‌های شیمیایی است که بر چرخه خواب / بیداری تاثیر میگذارد. اگر از مردم بپرسید میگویند که سروتونین در مغز تولید می‌شود، اما در واقع ۸۰ درصد از سروتونین تولید شده در بدن توسط روده است.
 
۶. ورزش کنید

طبق مطالعات مدرسه پزشکی هاروارد، حرکت بدن شما کمک به حرکت شکم شما میکند. تغییرات ناشی از ورزش کردن بر سامانه عصبی خودمختار (که کنترل عملکرد‌های بدن را دارد) دستگاه گوارش معده همچنین برتحرک روده‌ی بزرگ و احتمالا روده‌ی کوچک موثر است. از این رو میتوان شاهد فواید ورزش در بهبود یبوست بود؛ در واقع یکی از دلایل یبوست عدم ورزش کافی است.
 
۷. عصب معده‌ای بیش فعالی دارید.

بر اساس تحقیقات اخیر FSU، یک ریزاندامگان ناسالم روده بوسیله یک عصب وحشی، ممکن است منجر به اختلالات خلقی و عاطفی شود عصب‌های معده، سیگنال‌های Motor را از مغز به روده ارسال میکنند و این در فرایند گوارش تاثیر میگذارد. سیگنال‌هایی که توسط روده به مغز ارسال می‌شودمیتوانند از گزارش ” همه چی خوب است” به ” این پایین به مشکل برخوردیم ” تغییر یابند. بعنوان مثال، خودن غذا‌هایی مانند شکر، دانه‌های روغنی، غذا‌های سرخ شده، آرد تصویه شده، افزودنی‌های شیمیایی و شیرین کننده‌هایی مصنوعی میتواند منجر به التهاب در بدن شود و شامل سیگنال‌های خطر که از عصب معده بالا می‌روند مثل سیگنال‌هایی که علائم اضطراب، و افسردگی را بدتر میکند، باشند؛ و این مسئله خلق و رفتار را تحت تاثیر قرار میدهد.
 
۸. بسیار نزدیک به خوابتان، غذا میخورید

یکی از علل شایع مشکلات روده مثل اسید ریفلاکس معده، سوزش سردل، و حتی (GERD) (بازگشت اسید معده) خواب، درست بعد از خوردن غذا است. سوزان رمضانی، متخصص گوارش معده، (AGAF)، متخصصان انجمن گوارش آمریکا میگوید:” دو تا سه ساعت پیش از خواب شام بخورید، اگر محتوی غذای شما کربوهیدرات و چربی زیاد باشد، ۴ تا ۶ ساعت قبل از زمان خواب غذا بخورید.
 
۹. چیزی در شکم شما گیر کرده است

اگر شکم سخت و متورم باشد، میتوانداین معنا را برساند که گاز معده یا یبوست دارید. اما اگر این وضعیت ادامه یابد، نشانه‌ای از انسداد روده می‌باشد. تحقیقات نشان میدهد چنین انسداد‌هایی میتواند منجر به متورم شدن شکم شود و بیمار اغلب سفت شدن شکم را تجربه میکند. علل انسداد روده میتواند ناشی از چسبدندگی فتق، التهاب دیورتیکول‌های جدار روده، (IBD) سندرم التهاب روده و حتی سرطان باشد.
 
۱۰. خونریزی داخلی دارید

خون موجود در مدفوع منجر به وحشت میشود، اما مدفوع سیاه نیز میتواند علامت خونریزی در دستگاه گوارش باشد از جمله در قسمت شکم یا روده کوچک البته اگر سبزیجات تیره رنگ مانند چغندر، یا مکمل‌های آهن مصرف نکرده باشید، مدفوع سیاه رنگ نشانگر سرطان می‌باشد. خون قرمز روشن در مدفوع ناشی از خونریزی هموروئید‌ها پس از خستگی و تنش یا حرکت روده‌ی سفت است. ممکن است اولین نشانه‌ی یک مسئله‌ی جدی مانند التهاب روده، ایجاد زائده و کیسه در دستگاه گوارش و سرطان روده بزرگ می‌باشد.
 
۱۱. وقت کلونوسکپی است

نه تنها خوردن کپسول‌های کولو در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است، کلونوسکپی می‌تواند زندگی شما را نجات دهد. مخصوصا اگر علائم سرطان مثل:خون یا چرک در مدفوع، کاهش وزن، تب، توده‌های غیر طبیعی که شما را از خواب بیدار میکند را داشته باشید. سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا بیماری التهابی روده (IBD) ممکن است نیاز به کولونوسکپی در شما را نشان دهد.
 
۱۲. احتیاج به فیبر غذایی

یبوست ممکن است معانی مختلفی برای افراد داشته باشد بر اساس تصور آن‌ها مثلا تغییر عادات روده، مدفوع خیلی سخت یا خیلی کوچک، یا دفع آن دشوار باشد. یبوست میتواند اغلب توسط رژیم غذایی نامناسب ایجاد شود، بنابر این سعی کنید از مصرف فیبر و نوشیدن آب هرچه بیشتر دریغ نکنید. اگر یبوست بیشتر از ۳ ماه به طول بیانجامد، بخصوص اگر همراه با خون درموفوع، کاهش وزن و یا کاهش اشتها باشد، باید توسط پزشک بررسی شود، چراکه میتواند نشانگربیماری‌های جدی از جمله دیابت، فلج چندگانه، بیمار پارکینسون و کم کاری تیروئید باشد.
 
۱۳. ممکن است یبوست مزمن داشته باشید

اگر مشکلات مداوم با یبوست دارید، که علت مشخصی ندارد، ممکن است مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک CIC شده باشید علامت آن مدفوع سخت و احساس اینکه نمیتوانید مدفوع را کاملا دفع کنید. اگر با یبوست دست و پنجه نرم میکنید از صحبت کردن درمورد آن با پزشک خجالت نکشید.
 
۱۴. ممکن است مشکلات کبدی داشته باشید

ممکن است درک آن سخت باشد، اما کبد در واقع بخشی از سیستم گوارش است. مواد مغذی غذای ما، مواد سمی مصرف شده و دارو‌ها به جریان خون دستگاه گوارش جذب میشوند، و اولین مکانی که در آن متوقف میشوند، کبد است که شامل فرآیند‌های متابولیسم می‌باشد و به ساخت انرژی یا تجزیه مواد خطرناک کمک میکند. علائمی مانند کاهش وزن، کاهش اشتها، خستگی و تورم شکمی و تغییر در وضعیت روانی میتواند اولین نشانه‌ی بیماری‌های کبدی، از جمله هپاتیت، سیروز یا سرطان باشد. همانطور که در کبد رشد میکنند، بیماران ممکن است درد شکمی را در قسمت راست نزدیک قفسه‌ی سینه تجربه کنند.
 
۱۵. در رژیم غذایی تان غذا‌های چرب زیادی پیدا میشود.

علاوه بر عوارض جانبی آشکار غذا‌های چرب، این نوع غذا‌ها میتواند منجر به تشکیل سنگ‌های صفراوی شوند. افزایش کلسترول خون موجب ایجاد سنگ کلیه کلسترول میشود و خوردن چربی اشباع کمتر میتواند از بروز آن جلوگیری کند.
 
۱۶ شاید زخم معده دارید

اگر احساس درد در معده دارید و اغلب پس از خوردن احساس ضد اسید معده دارید، باید برای زخم معده تان مورد آزمایش قرار بگیرید. اغلب افراد با زخم معده سوءهاضمه یا درد قسمت بالای شکمی با ناراحتی‌های چپ، راست و یا گا‌ها پشت آن را تجربه میکنند.
 
اگر چه در برخی موارد زخم معده هیچ نشانه‌ای ندارد، اما اگر علائم زخم معده مثل استفراغ خون، دفع مدفوع سیاه یا قرمز، درد ناگهانی شکم و نفخ و گاهی اوقات کاهش وزن داشتید آن را جدی بگیرید. این تنها یکی از هزاران دلیلی است که نباید سوزش سر دل را نادیده گرفت.
 
۱۷. آنفولانزای معده

اسهال ناگهانی و کوتاه ممکن است نشانه‌ای از مسمومیت غذایی یا یک ” آنفولانزای ” معده باشد. وقتی مدفوع شل باشد، میتواند نشانه‌ای از عفونت دستگاه گوارش باشد. از جمله عفونت‌های ویروسی مانند نورودیروس، روتاویروس یا آدنوویروس؛ عفونت‌های باکتریایی، اغلب سالمونلا، کمپیلوباکتر، اشرشیاکلی، شیگلا و یا عفونت پروتوزوئیک (با یک انگلی) مانند جیاردیا است. عفونت‌های باکتریایی و انگلیمیتوانند با دارو درمان شوند، اما باید از ویروس‌ها نیز خلاص شوید.
 
۱۸. به چیزی حساسیت دارید

برخی از غذا‌ها ممکن است به شما آسیب برسانند، اما تشخیص این غذا‌ها دشوار است. میتوانید از روش آزمون و خطا استفاده کنید و هر بار که با خوردن غذایی احساس درد و ناراحتی پیدا کردید، اگر به آن غذا آلرژی داشتید، از مصرف دوباره‌ی آن بپرهیزید. ممکن است مدفوع شکننده یا اسهال داشته باشید. در صورت بروز این اتفاق به پزشک مراجعه کنید که علت آن را از جمله بیماری‌هایی مانند بیماری‌های سلیاک (آلرژی به گلوتن) یا واکنش ناایمن به لاکتوز (آلرژی به لبنیات) را تشخیص دهد.
 
۱۹. سندرم روده تحریک پذیر دارید IBS

مدفوع شل میتواند نشانه‌ی سندرم روده‌ی تحریک پذیر باشد، اما ممکن است با یبوست اشتباه بگیرید.
 
۲۰. التهاب روده

با IBS اشتباه گرفته نشود، این بیماری میتواند در بخش‌های مختلف دستگاه گوارش ظاهر شود همچنین علائم مربوط به التهاب روده معنی دار است همچون، خون یا مخاط درمدفوع، کاهش وزن، تب و حرکات روده. بیماران مبتلا به IBD اغلب شواهدی از التهابات خارج روده ازجمله درد‌های مفصلی یا خارش پوستی را تجربه میکنند.
 
۲۱. وقتی روده نشت می‌کند

علائم ناخوشایند GI مانند نفخ، مشکلات گوارشی و درد میتواند ناشی از سندرم روده‌ی تحریک پذیر (نفوذ پذیری روده) نامیده می‌شود. سندرم روده‌ی تحریک پذیر اغلب در نتیجه‌ی بهبود جراحی‌های روده برای مشکلات روده‌ی بزرگ، سرطان یا سایر بیماری‌های ژنتیکی است، علل دیگر آن میتواند ژنتیک و رژیم غذایی نامناسب باشد.

دکمه بازگشت به بالا